Pravobranko u petom razredu

Autor: Tihana Mađar Grgić, 28. 11. 2017.

Dječja prava su posebna prava kojima se štite sva ljudska bića mlađa od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Sva su prava međusobno povezana i sva su jednako važna.

Svijet je dao obećanje da će svoj djeci osigurati jednaka prava kada je 20. studenoga 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila Konvenciju o pravima djeteta. Konvenciju su potpisale 194 države (među kojima i Hrvatska), čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području međunarodnih ljudskih prava u povijesti.

5.razred je sa svojom razrednicom Tihanom Mađar Grgić na satu razrednika odigrao igricu na računalu koju je osmislio UNICEF.

„Čovječe, ispravi se” je igrica o dječjim pravima u kojoj djeca uče o pravima koja pripadaju svakom djetetu na svijetu. Kroz igru djeca su otkrila zašto su prava važna, što su potrebe, a što želje, kakva sve prava postoje i još puno toga. Ono što su naučili u igri, djeca će moći primijeniti u životu.

Dolaskom na cilj učenici su osvojili diplomu te stekli titulu "Pravobranko".