Seoska žena - divljenja i poštovanja vrijedna!

Autor: Lidija Medved, 15. 10. 2018.

Povodom Međunarodnog dana seoske žene koji se u svijetu obilježava 15. listopada, učenici 1. razreda integriranim nastavnim danom na izvanučioničnoj nastavi posjetili su obiteljsko gospodarstvo Žiga (obitelj našeg učenika Marka).

Cilj nam je i ove godine na simboličan način ukazati na značaj seoske žene i njen veliki doprinos društvu. Iako one širom svijeta imaju važnu ulogu u razvoju seoskih područja, poljoprivrednoj proizvodnji te opstanku svojih porodica, njihova uloga nije dovoljno promovirana, a posao koji svakodnevno obavljaju nije dovoljno cijenjen.

Majka našeg učenika Marka, Marinela, rado nas je primila u svoje domaćinstvo i upoznala s brojnim poslovima jedne seoske žene. Osim brige o brojnoj obitelji, svakodnevnih kućanskih poslova, uzgoja organske hrane i izradi mliječnih proizvoda ima velik broj životinja koji iziskuju svakodnevnu pažnju.

Učenici su s veseljem obilazili životinje, a neke su čak i mazili. Na gospodarstvu su vidjeli  krave, telce, bikove, prasce, krmače, nerasta, ovce, koze, pure, kokoši i piliće. Učenici su vrlo rado kupili kukuruz, valjali se po slami i skakali po balama sijena. Na kraju smo se lijepo počastili mlijekom, sirom i palačinkama koje su djeca slasno jela poslije brojnih aktivnosti i boravka na svježem zraku.

Pomalo umorni, zahvalili smo na gostoprimstvu i nastavili sa svojim aktivnostima. Na dječjem igralištu u ulici Zrinskih Frankopana održali smo sat TZK. Nastavili smo pješačenjem do našeg predivnog etno parka u središtu sela. Ondje smo održali sat hrvatskog jezika opisujući sve što smo danas vidjeli i radili. Na satu likovne kulture crtali smo domaće životinje koje smo vidjeli u obitelji Žiga.

Danas smo puno hodali i na taj način dali svoj doprinos Svjetskom danu pješačenja te tako naučili da je takav način kretanja najjednostavniji i najsvrsishodniji oblik očuvanja i unapređivanja zdravlja.

Ovom prigodom spojili smo pješačenje, boravak na svježem zraku, konzumiranje zdrave hrane i na taj način ukazali na zdrav stil života, a  primjerom iz prakse ukazali smo na značaj  i na ulogu naših seoskih žena u obitelji i društvu. Svima njima želimo sretan i uspješan život i rad!