Volim Vukovar!

Autor: Jasminka Stošić, 18. 11. 2018.

U petak, 16. studenoga na Satu razrednika miljevački učenici su zajedno sa svojim učiteljima obilježili 27 - obljetnicu stradanja grada Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskom ratu 1991. godine.

Na satu su evocirana tužna sjećanja na dan kada su Vukovarci pod prijetnjama oružjem i drugim svirepim postupcima napustili svoj razoreni, ali u njihovim srcima i mislima nikada pokoren grad.

Učenici su putem video prezentacije imali priliku saznati pojedinosti o tim tragičnim ratnim događajima, što su za posljedicu imali brojne poginule, zatočene i nestale Vukovarce, kao i pripadnike Hrvatske vojske.

Oni su udruženim snagama u tim teškim danima požrtvovno i hrabro branili grad od nesmiljenih napada, koji su dopirali tijekom tromjesečne opsade Vukovara iz više pravaca i iz raznih vrsta naoružanja višestruko brojnijeg te tehnički i vojno opremljenijeg neprijatelja.

Unatoč tragediji koju su preživjeli i koja je trajno oblježila njihove živote, građani ovog našeg herojskog grada smogli su snage izdići se iznad svih patnjom i krvlju natopljenih sjećanja te su svoje domove uz pomoć iz cijele domovine tijekom poratnih godina iznova izgradili i vratili se na svoja vjekovna ognjišta. No svoje žrtve, unatoč protoku vremena, nisu i NIKADA neće zaboraviti niti prežaliti!

Danas, gotovo tri desetljeća kasnije, Vukovar je poprimio obličje suvremenog i lijepog grada no njegovi stanovnici, kamo god pođu, i nadalje pronose bolnu istinu o tragediji koja je njihov (I naš!) najdraži grad, voljom i neobjašnjivim i neshvatljivim motivima neprijatelja iz najbližeg susjedstva, zadesila te ratne 1991. godine.

Iako još maleni jer su mahom rođeni i 20- ak godina poslije tih tužnih dana, miljevački učenici su shvatili razmjere tragičnih događanja te su i sami izrazili svoje suosjećanje sa žrtvama agresije na Vukovar i Republiku Hrvatsku i svim vojnim i civilnim žrtvama Domovinskoga rata, odavši im počast paljenjem lampiona i minutom šutnje.

S jednom zajedničkom mišlju i porukom: „NE PONOVILO SE!“

Izvor: Jasminka Stošić, razrednica 1./ 4. r. u PŠ Miljevci (tekst), Marina Kordi, razrednica 2. / 3. r. u PŠ MIljevci (foto) i Dominik Rajačić, učitelj Slovačkog jezika i kulture u PŠ Miljevci (foto)