Posjet središtu županije - gradu Virovitici!

Autor: Kristina Pintarić, 26. 11. 2018.

Dio plana i programa rada trećega razreda je posjet županijskom središtu tijekom mjeseca studenoga. Tako su naši učenici sa svojim učiteljicama srijedu, 21. studenog iskoristili kako bi posjetili glavni grad naše Virovitičko – podravske županije.

Ovoj izvanučioničnoj nastavi prisustvovali su učenici trećih i četvrtih razreda matične i područne škole sa svojim učiteljicama Jasminkom, Kristinom, Marijom i Marinom.

Prvo odredište nam je bilo sjedište Virovitičko – podravske županije gdje su nas u Velikoj vijećnici primili virovitičko – podravski župan Igor Andrović te tajnik Županijske skupštine Ivan Horvat.

Posjet je bio vrlo poučan jer su učenici naučili nešto više o stanovništvu, gospodarstvu te općinama koje čine našu županiju. Također smo pogledali dva vrlo životopisna filma o našoj županiji: „5 for life“ i „Županija s osmjehom“.

(foto Kristijan Toplak)

Tijekom boravka u Velikoj vijećnici naši učenici su imali mnoštvo pitanja za župana, a on im je rado odgovorio na sva njihova pitanja te čak ponudio da se okušaju na mjestu župana i vijećnika.

Pri kraju našega posjeta župan Igor Andrović nam je pokazao svoj ured te Malu vijećnicu. Učenici su bili jako sretni što su upoznali župana i jako im se svidio!

(foto Kristijan Toplak)

Iduće odredište nam je bila crkva sv. Roka, jedinstvena barokna crkva na našemu području. Unutrašnjost crkve se učenicima svidjela te smo se nakon obilaska crkve uputili u Gradsku knjižnicu i čitaonicu Virovitica. Tamo nas je dočekala gđa Mirjana Kotromanović, voditeljica dječjega odjela u knjižnici.

Ona nas je puno toga naučila o knjigama za djecu te nam je i predstavila mnoge jedinstvena knjige koje njihova knjižnica posjeduje. Također nas je provela kroz cijelu knjižnicu te djeci objasnila što se može pronaći na kojemu odjelu knjižnice.

Naše zadnje odredište ove izvanučionične nastave bio je posjet virovitičkom Skloništu za životinje. Uz to što su naučili nešto više o psima te o načinu na koji sklonište funkcionira, naši učenici su se sa psima i malo poigrali te ih pomazili. Najvažnije od svega je to što su učenici osvijestili potrebu da se ljubimci mogu i trebaju udomiti, odnosno da se ne moraju kupovati.

Oduševljeni učenici su saznali sve uvjete i pogodnosti koje imaju ako se pas udomi te su odlučni vratiti se u Sklonište sa svojim roditeljima i usrećiti pokojeg napuštenog psa. Mi im u ovom naumu držimo fige te i sve vas koji ovo čitate pozivamo: Ne kupuj, udomi!

Izvor: Kristina Pintarić (tekst i foto), Kristijan Toplak (foto)