Kulturni trolist: Kazalište! Knjižnica! Muzej!

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 1. 12. 2018.

Učenici 5.- 8. razreda  u sklopu izvanučionične nastave Kulturni trolist posjetili su grad Slatinu u pratnji svojih učiteljica predmetne nastave.

Posjet su započeli kazališnom predstavom pod nazivom „Robinson Crusoe“ u Pučkom otvorenom učilištu, kako bi obilježili Dan hrvatskoga kazališta. Predstavu je izvela kazališna amaterska družina „Pinklec“ iz Čakovca. Predstava je podijelila mišljenja učenika, ali ih je natjerala i na razmišljanje te povela raspravu o tome je li u predstavi trebalo glumiti više od jednog glumca te bi li ona time dobila na kvaliteti i zanimljivosti.

Nakon predstave uputili su se u nedavno proširenu i opremljeniju slatinsku gradsku knjižnicu, gdje ih je dočekala knjižničarka i ravnateljica Gradske knjižnice Slatina, gospođa Ana Knežević sa svojim suradnicima. Pokazala je učenicima koje su novosti u knjižnici te kako sve mogu provoditi vrijeme u njoj. Naše učenice 8. razreda Patricia Grabrovec i Dorotea Dolovski pročitale su ulomak iz knjige „Sve o Evi“, a sadržaj knjige učenicima je bio zanimljiv. Zahvalili smo knjižničarki na svemu i uputili se u Zavičajni muzej.

Ondje je učenike dočekao stručni arheolog, Srđan Đuričić, muzejski kustos, koji ih je proveo cijelim muzej. Pričao je o svemu što se prije dogodilo u ovim krajevima, o predmetima i zanimanjima, o oružju, grobovima, nakitu, pokazao nam jednu sobu iz prošlosti, govorio o tkanju i kućanstvu, a i o prošlom školovanju.

Arheolog nas je na kraju lijepo pozdravio i zahvalio nam na dolasku. Isto tako smo i mi njemu zahvalili što nam je sve tako lijepo objasnio. Nakon muzeja učenici su se uputili svojim kućama.

Ivona Pipek, 8. r., članica Novinarske skupine

Izvor: Ivona Pipek, ucenica 8.razreda, Novinarska skupina