Likovni natječaj "Simboli života"

Autor: Eva Turza Mitrović, 15. 1. 2019.

Likovni natječaj i izložba u organizaciji Muzeja Grada Đurđevca i ŽSV-a Koprivničko – križevačke županije.

Cilj Natječaja i izložbe je  povezati analitičko promatranje i stvaralaštvo djece i mladih. Analizirajući stvaralaštvo umjetnika Marca Chagalla učenici istražuju, promišljaju i  dolaze do novih spoznaja i ideja za vlastito stvaranje.  Istražuju različite mogućnosti kreativnog procesa, te usmjeravanjem pozornosti na vizualno otkrivanje novoga u već postojećem djelima, na vlastiti način iskazuju primarnu znatiželju i ekspresijom prikazuju utisnute dojmove. Marc Chagall kao jedan od vodećih umjetnika 20. stoljeća u svom širokom i raznolikom opusu obuhvaća slike, crteže i grafike, ali i vitraje, tapiserije, slike na zidovima i keramici. Svoja sjećanja iz djetinjstva pretvara u svoja djela, slika simbole života, istovremeno prikazuje san i javu. Chagalla karakterizira impresivno promatranje i ljubav prema detaljima, u svojim djelima  prikazuje lebdeće likove, čak im i izvrće ekstremitete, iz radova izvire simbolizam, bogato koristi boju, te sve to stapa u zadivljujuće likovne kompozicije.

1. Na likovnom natječaju sudjeluju učenici osnovnoškolskog uzrasta u dvije kategorije:

• 1. -  4. razred
  • 5. -  8. razred

2. Učenici sudjeluju u natječaju na zadanu temu  ˝SIMBOLI ŽIVOTA  ˝ vezano uz aktualnu izložbu Marca Chagalla ˝ Stvaranje i Biblija ˝ u Muzeju Grada Đurđevca.  Cilj je da učenici nakon upoznavavanja s opusom predstavljenim na izložbi, uz aktivnosti mentora u uvodnom djelu sata različitim metodama i pristupima istraže sebe kao osobu, te da svoja sjećanja, osjećaje, snove, stvarnost, sve ono što je njima važno ili je ostavilo važan trag u njihovim životima ili sve o čemu sanjaju, sve što bi za njih bili simboli života , prikažu kroz svoja  djela, kao što je to činio i sam Marc Chagall.

3. Učenici rade individualno, a izražavaju se plošnim oblikovanjem u svim likovnim tehnikama i kombinacijama likovnih tehnika, na formatu papira iz likovne mape, prema nastavnom području/temi iz plana i programa za likovnu kulturu ovisno o uzrastu učenika .

4. Likovni radovi se šalju dobro zaštićeni, ne smiju se gužvati, niti savijati jer se takvi neće prihvatiti na izbor i ocjenu.

5. Prijavljeni radovi se ne vraćaju pošiljatelju, već po dogovoru se mogu osobno podići nakon završetka izložbe.

6. Na poleđini rada trebaju biti podatci ispisani na računalu ili rukom velikim tiskanim slovima

• ime i prezime učenika
  • razred i škola
  • nastavna tema/ ključni pojmovi/likovna tehnika
  • ime i prezime mentora, kontakt podaci
  • adresa škole, kontakt podaci

7. Likovni radovi se šalju na adresu :

MUZEJ GRADA ĐURĐEVCA

Starogradska ul. 21

48350  Đurđevac

S naznakom : za likovni  natječaj ˝SIMBOLI ŽIVOTA˝

8. rok za dostavu radova je 15.2.2019. , prihvaća se i poštanski žig s navedenim datumom

9. Učeničke radove izabrat će i vrednovati stručno povjerenstvo, uzimajući u obzir spoznajne, likovno-izražajne i stvaralačke mogućnosti s obzirom na uzrast,  a polazište za prosudbu biti će postignuta originalnost, kreativnost i likovno-tehnička izvedba.

10. Radovi će biti nagrađeni u dvije kategorije( 1.-4. i 5.-8. razred ) s po tri nagrađena rada u svakoj kategoriji.

11. Učenički radovi će biti izloženi u Muzeju Grada Đurđevca, te popraćeni prikladnim katalogom.

12. Za sve dodatne informacije i pitanja možete se obratiti na kontakte :

Ana-Marija Smoljanec, mag.educ.art.

mob:  095/5573918