Dan zagrljaja u PŠ Miljevci

Autor: Nadin Cuca, 21. 1. 2019.

Dogodila se na današnji dan proslava Dana zagrljaja u PŠ Miljevci. Zagrljaj je prekrasan poklon jer jedna veličina odgovara svima. Stoga zagrlite svoje najmilije i proslavite Dan zagrljaja

Ova je inicijativa krenula iz SAD-a 21. siječnja 1986. godine i uskoro se proširila svijetom. Provedite je i u svome dome skupa s nama posebno ovog dana!

Maleni Miljevčani bili su oduševljeni kad su čuli da je danas Dan zagrljaja. Odmah su krenuli u realizaciju ne pitavši za dopuštenje. Počeli su grliti sve oko sebe i na taj način je u nekoliko sekundi svima bio osmijeh na licu. Nakon spontanih zagrljaja, krenuli smo malo proučavati zašto imamo dan posvećen upravo zagrljaju te koje vrste zagrljaja postoje.

Neki psiholozi smatraju da su četiri zagrljaja na dan čovjeku potrebna da bi preživio, da će pet do šest zagrljaja na dan čovjekov život učiniti dužim i ljepšim,  da je osam zagrljaja dnevno potrebno da bi se čovjek održao, a dvanaest zagrljaja na dan da bi napredovao. Tako psiholozi navode kako je grljenje zdravo, posve prirodno i praktički savršeno.

Saznali smo i koje vrste zagrljaja postoje:

Medvjeđi zagrljaj - jedna ruka ide preko ramena, a druga preko struka grljene osobe, koja grli na isti način. Pritom se osobe gledaju u oči. Zagrljaj je čvrst, ali ne prekomjerno.

Zagrljaj “slovo A” - tijela su nagnuta jedno prema drugom, grli se s obje ruke, jednom preko ramena, a drugom u predjelu pazuha druge osobe, a lica su pripijena, tako da obje osobe gledaju u istom smjeru. U nekim zemljama ovo kratko grljenje služi za dobrodošlicu ili pozdrav.

Zagrljaj s tapkanjem po leđima - grljenje s obje ruke i tapkanjem grljene osobe s jednom od njih.

Jednoruki zagrljaj - kratak zagrljaj druge osobe jednom rukom.

Obrazni zagrljaj - nježni zagrljaj bilo kojeg tipa, stojeći ili sjedeći, pri kome se obrazi istaknuto dodiruju, dok je ruka obično na drugoj strani lica.

Čeoni zagrljaj - ruke su na ramenima druge osobe, a čela se naslanjaju jedno na drugo.

Zagrljaj “Oko srca” - svaki od grlitelja obuhvaća drugoga s jednom rukom ispod pazuha, a drugom iznad ramena, držeći prste na vratu sa stražnje strane.

Postranični zagrljaj - zagrljaj dvoje ljudi sa po jednom rukom, koji stoje jedan uz drugoga.

Zagrljaj “Vrh glave” - stojeći grlitelj grli s obje ruke osobu koja sjedi, obuhvaćajući joj glavu ili vrat, s jednom stranom lica dodirujući potiljak.

Mi smo ih isprobali sve, a vi… Odaberite barem jedan koji vam se najviše sviđa i zagrlite prvu osobu do sebe kako bi i vama ovaj dan postao poseban, kao što je postao i nama. 😊

Izvor: Tekst: Nadin Cuca ; Fotografije: Nadin Cuca, Marina Kordi