Dan broja PI

Autor: Lareta Žubrinić, 15. 3. 2019.

Mateja Podolski pobjednica je školskog natjecanja u izricanju znamenki broja Pi!

Dan broja Pi (π) se u matematičkom svijetu obilježava 14. ožujka (odnosno 3/14 po američkom načinu pisanja datuma), zato što su 3,1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja Pi u decimalnom zapisu.

Pi konstanta definirana je kao odnos opsega i promjera kruga, koji iznosi približno 3,14159. Kažemo približno jer je Pi dosad izračunat u više od tri bilijuna znamenki iza decimalnog zareza.

Dan broja Pi obilježili smo i u našoj školi natjecanjem u izricanju decimala broja Pi.

Na natjecanju je sudjelovalo pet učenika, a povjerenstvo učenika 8. razreda odlučilo je da je najuspješnija bila učenica sedmog razreda Mateja Podolski koja je zapamtila čak 140 znamenaka broja Pi. Bravo, Mateja!

Izvor: Maja Popović, učiteljica matematike (tekst i foto)