Školske stube i hodnici postali rječnici

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 29. 3. 2019.

Povodom obilježavanja Dana hrvatskoga jezika i Međunarodnog dana materinskog jezika, učenici naše škole pristupili su izradi mjesečnoga projekta Hrvatskoga jezika pod nazivom „Rječnik lokalizama“ ili „Kako se zove?“.

Učenici šestoga razreda istražili su različite predmete iz svakodnevne uporabe koji se u različitim krajevima naše Slavonije, pa čak i u različitim domovima naše općine, drukčije nazivaju. Za potrebu istraživanja najprije su isprintali ili ručno nacrtali traženi predmet (primjerice, zaimaču, muhomlat, razne alate i slično), a uz njegovu sliku napisali i pitanje „Kako se zove?“. Sve dobivene različite nazive marljivo su zapisivali i organizirali u rječnik lokalizama. A kako to u rječnicima biva, sve su predmete i njihove nazive morali poslagati abecednim redom. Rezultate su pojedinačne skupine predstavile razredu.

Sedmaši su imali nešto teži zadatak, a taj je bio da su oni, nakon provedenog istog istraživanja, svoje predmete trebali predstaviti QR kodovima i postaviti na vidljiva mjesta naše škole.

Učenici osmoga razreda svoje su prikupljene riječi prikazali rječnikom u nekom od dostupnih i njima najzgodnijih digitalnih alata, a kako izgledaju njihovi rječnici možete vidjeti u privitku našega članka. Na kraju smo zajedničkim snagama izabrali najzanimljivije i najnepoznatije nazive pojedinih predmeta i u svojevrsni rječnik lokalizama pretvorili školsko stubište.

Što su bumbeta, brokva, ugorak, bešica i ajdamak saznat ćete ako posjetite našu školu i prošećete našim „rječničkim“ stubama i hodnicima.