Muzeji- čuvari prošlosti

Autor: Ines Puškarić, 18. 5. 2019.

Na međunarodni dan muzeja, 18. svibnja, muzeji diljem svijeta skreću pozornost širom javnosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja.

Tako je i zavičajni muzej u Novoj Bukovici otvorio svoja vrata za sve posjetitelje. Ove godine u obilazak smo poveli naše predškolce i prvašiće, koji su prvi put posjetili ovaj muzej.

Dočekali su nas „čuvari“ muzeja, članice udruge „Bukovica u srcu“, gđe. Rozika Šimek i Ankica Hetrik. Zaželjele su nam dobrodošlicu i upoznali djecu s povijesti muzeja.

Strpljivo su objašnjavale djeci čemu služe pojedini predmeti. Vidjeli smo puno starih i neobičnih stvari kojima djeca nisu znala namjenu. Posebno im je bio zanimljiv tkalački stan, stari radio i gramofon i alati koji su se nekad upotrebljavali.

S pozornošću su slušali i gledati upijajući svaku dobivenu informaciju. Na kraju smo bili počašćeni s kiflama, koje su za nas marljivo napravile naše domaćice, jabukama iz domaćeg uzgoja i slatkišima za „put“.

Djeca su bila jako zadovoljna, bilo im je zabavno i dosta su novog naučili. Voljeli bi da i ostali, koji još nisu bili u zavičajnom muzeju svakako dođu i posjete ovu riznicu starina - jer čuvajući prošlost, gradimo budućnost!