Let's have a cup of tea 2 / Popijmo šalicu čaja

Autor: Nadin Cuca, 21. 5. 2019.

Učenici PŠ Miljevci prisjetili su se onih zimskih dana kad su ceste i škola bile zatrpane snijegom i kad ih je rano ujutro grijao topao čaj. Predložili su učiteljici Nadin da imaju čajanku s obzirom da nam pravo proljeće još nije stiglo, a ona im je, umjesto svakodnevne vrste čajeva, priredila engleski čaj kao još jednu od aktivnosti eTwinning projekta Let's have a cup of tea 2.

Jedini zadatak učenika bio je donijeti u školu svoju omiljenu šalicu. Učiteljica Nadin unijela je u razred kutiju čaja, mlijeko i kuhalo s vodom. Sve su očekivali, ali mlijeko ne. No učiteljica je brzo riješila tu veliku zagonetku pred njihovim očima tako da su učenici ubrzo saznali što je i kako se pravi i pije engleski čaj.

Najprije smo skuhali vodu, usipali je u šalicu u kojima je bila vrećica crnog čaja. Ubrzo smo vrećicu izvadili te kušali čaj. Učenici su zaključili da je prilično gorak i da nije neko piće koje bismo rado opet kušali. Njihovi izrazi lica govorili su više od 1000 riječi kad im se u ustima našao okus gorčine.

Tada je učiteljica dodala mlijeko. Iako nesvakidašnja situacija, ali mlijeko je ublažilo gorčinu i čaj je odjednom postao pitak. No bilo je učenika koji su zatražili malo šećera i ubrzo je došlo do toga da su tražili i šalicu više.

Taj sat učenici su ponavljali za završni ispit znanja i moram reći da im je priprema prošla u jako pozitivnom ozračju.

Uz to bilo bi šteta nespomenuti da je nekolicina učenika na početku sata rekla kako ne voli čaj i ne želi ga piti, no ipak su svojom voljom tražili malo za probu, a na kraju im jedna šalica nije bila dovoljna. Vjerujem da će mame uskoro početi priređivati čajanke, ako ne za sebe, za svoju dječicu.

Izvor: Tekst: Nadin Cuca ; Fotografije: Nadin Cuca