Stanište za pčele u Miljevcima kao još jedan način zaštite okoliša

Autor: Nadin Cuca, 3. 6. 2019.

Učenici skupine eTwinning Cvrčci i CvrčEKOvci i danas su bili aktivni u obilježavanju Svjetskog dana zaštite okoliša. Ovog puta okušali su se u izradi staništa za pčele te su pomogli učiteljicama Nadin i Marini te našem domaru Ivici pri odvozu papira u spremište kako bi se mogao odvesti u reciklažno dvorište do kraja nastavne godine.

Učiteljici Nadin palo je na pamet uputiti učenike kako napraviti nešto korisno za životinje. S obzirom da smo kroz eTwinning projekt „Od psa do prijeteljstva“ naučili puno o psima i brizi o njima, te projekt proširili i na sve naše kućne ljubimce, odlučili smo pozabaviti se manjim životinjicama kojima se ipak teže samostalno zaštititi. Tako je u obzir došao naš najvažniji kukac, pčela. Ovu aktivnost odradili smo i u sklopu eTwinning projekta "Živjeti zdravo, healthy living 2".

Svi smo zajedno malo istraživali i došli na ideju napraviti stanište za pčele. Upute smo pronašli na internetu te krenuli u izradu. Učiteljica Marina donijela je čavliće i čekić, učiteljica Nadin konzerve, žutu boju, crnu traku, a priključila nam se i naša ravnateljica koja je pribavila neizostavnu bambusovu trsku i špagu. Kad je sve bilo u učionici, zasukali smo rukave i krenuli.

Izrezali smo trsku. Učenici su s konzervi skinuli naljepnice, a učiteljica Marina ih je izbušila kako bismo ih povezali špagom.

Zatim smo ih bojali bojom u spreju te provukli špagu kroz odgovarajuće rupice.

Proljetno sunce nas je grijalo i dalo elana za nastavak. U razredu smo u naše konzerve poslagali izrezanu trsku te popunili grančicama kako bi sve bilo dobro zbijeno.

Pazili smo da je trska manja od ruba konzerve i da ne može ispasti kad se konzerva okrene naopako. Konzerve smo dodatno ukrasili crnom trakom kako bi nas dodatno podsjećale na pčelice.

Tada je uslijedio najzanimljiviji dio zadatka, pronaći odgovarajuću granu drveta i staviti stanište za naše nove stanare. Šetali smo dvorištem i pažljivo pregledavali svako stablo. Odluka je pala, jedno stanište će biti ispred škole, a drugo s njene stražnje strane, ali ne baš na dohvat ruke kako ne bi u njega zalutala koja lopta ili kako nas pčelice ne bi napale pri ljuljanju na ljuljačkama.

Iako smo odabrali odgovarajuće grane, nismo tako lako mogli doći do njih. Poslužila nam je i kanta za smeće umjesto ljestvi. Učenici su bili potpora jedni drugima, poticali, usmjeravali i pridržavali jedni druge.

Još smo jedino morali staviti stanište na pravi način. Bitno je nagnuti ga malo prema dolje kako u njega ne bi padala kiša i ugrozila naše pčelice kada se nastane.

Naš je posao došao kraju, no došla nam je napamet još jedan ideja. Zaposlili smo učiteljicu Marinu da nam probuši još nekoliko rupa na preostale limenke. Sve smo ih obojali i ostavili da se osuše… One će nam biti bitan materijal u našoj budućoj eko akciji u sljedećoj školskoj godini.

A papir… da, i njega je još bilo u našoj školi, a da bi i nam školica bila uredna i čista, a da papir ne stvara zagađenje, odvezli smo ga zajedničkim snagama do našeg starog doma gdje ga redovito odlažemo za odvoz.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se 5.lipnja svake godine u svijetu, a mi ga u Miljevcima volimo obilježiti i malo češće kako bi priroda oko nas uvijek bila lijepa.

Izvor: Tekst: Nadin Cuca ; Fotografije: Nadin Cuca, Marina Kordi