Povodom Međunarodnog dana muzeja

Autor: Administrator , 18. 5. 2012.

Povodom Međunarodnog dana muzeja koji se u svijetu od 1977., a u Hrvatskoj od 1980. godine,  obilježava 18. svibnja,  učenici škole s vjeroučiteljem Đorom Đorđevićem i pedagoginjom Tanjom Štefok posjetili su Zavičajnu zbirku Nove Bukovice smještenu u prostorijama staroga župnoga dvora.

Bogatom postavom muzeja, etnografskom zbirkom i spomen-sobom župnika Alojzija Staneka, vodila ih je gospođa Slavica Čizmar koja je učenicima govorila o nastanku ove zbirke te o trudu bukovačkih žena koje volontirajući sakupljaju ovo blago i  nastoje da prostorije uvijek budu čiste, uredne i opremljene, zanimljive svakom posjetitelju.

U muzeju je uređeno nekoliko soba u kojima su izloženi kućni tekstil, tradicijski namještaj i inventar seoskih domova, rukotvorine koje pokazuju vještinu ženskoga ručnoga rada - veza i izrade čipke, te glazbeni instrumenti. Predmeti su prikupljeni na području općine Nova Bukovica, a potječu iz prve polovice i iz sredine 20. stoljeća. Učenicima je posebno bila zanimljiva i župna knjižnica, koja je jedna od najstarijih u Požeškoj biskupiji.

Kao priznanje za vrijedan trud žena koje brinu o ovoj etnografskoj zbirci, svakako se smatra i uvrštavanje ove zbirke u Vodič kroz hrvatske muzeje i zbirke izdanom 2011.

18. svibnja u sklopu jednodnevnog školskog izleta u Zagreb, učenici su posjetili Tehnički muzej koji je osnovan 1954. godine te se upoznali s bogatim stalnim postavom (npr. Odjel transformacije energije, Odjel prometnih sredstava, Odjel astronautike, Odjel geologije, rudarstva i nafte i dr.)

Ako kliknete na ovu vezu,  virtualno prošećite Tehničkim muzejom.

Izvor: Tanja Štefok, pedagoginja