Sudjelovanje učenika na "Slovenčina moja"

Autor: Lareta Žubrinić, 23. 5. 2012.

I ove su godine učenici slovačkoga jezika predstavljali našu školu   na literarno-recitatorskoj smotri  "Slovenčina moja"

"Slovenčina moja" (jedanaesta po redu) održana je 19. svibnja u Iloku.

Na Smotri je bilo prisutno osamdesetak učenika iz 9 škola i ostalih uzvanika među kojima je bio i gospodin Andrija Kuric, predsjednik Saveza Slovaka u Hrvatskoj.

Učenici su se predstavili svojim literarnim, dramskim, recitatorskim i pjevačkim umijećem.

Naši učenici Dejan Marović, Vlatka Kolembus, Marijana Perić i Ana Šafranko izvrsno su odglumili svoje uloge u desetominutnoj (programom zadano vremensko ograničenje) dramskoj obradi djela "O zakliatom princovi"/"O začaranom princu" slovačkoga autora Samuela Czambela.

Bez obzira na umor učenika (rani polazak, dan prije put u Zagreb) i nedostatak scenskih rekvizita, treme nije bilo i učenici su vjerno dočarali obiteljsko okružje (majka i tri sestre) u kojem u najmlađa sestra, preuzevši žrtvu, spašava bolesnu majku, a kao nagrada, na kraju svega, stoji sretan život s mladim kraljevićem koji je bio, do tada, začaran u žabu.

Na kraju programa učenici svih škola mogli su opušteno uživati u glumačkom umijeću učenika iz Iloka koji je poznat baš po toj svojoj kazališnoj tradiciji, na slovačkom jeziku. Učenici su (pod vodstvom profesora Vlatka Miksada) obradili klasičnu bajku "Snjeguljica i sedam patuljaka" i oduševili sve prisutne svojom izvedbom.

Bez puno scenskih pomagala, šminke i kostima učenici su uspjeli potvrditi onu izreku da najboljim glumcima ništa od navedenoga i nije potrebno kao i to da i na ovaj način njeguju i osnažuju ljubav prema materinjem jeziku svojih predaka. Zahvaljujem učenicima na zbog njihove marljivosti, ozbiljnosti i predanosti zadatku i još im jednom iskreno čestitam.

Izvor: Josipa Zebić, učiteljica slovačkoga jezika