Eko skupina slavi Dan planeta Zemlje

Autor: Kristina Pintarić, 22. 4. 2020.

Cijeli tjedan učenici 4. razreda, članovi Eko skupine,  imaju  istu temu, a to je  Dan planeta Zemlje koji se obilježava 22. travnja  svake godine kako bi se jačala svijest ljudi prema očuvanju okoliša.

Ideja o obilježavanju ovakvog dana javila se 1969. godine, no on se obilježava od 1970. godine, kada su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona, diljem SAD-a održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša. Ako malo izračunate, vidjet ćete da se ove godine po 50. put obilježava Dan planeta Zemlje.

Nama, članovima Eko skupine, ovaj dan je najvažniji dan u godini!

S obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, nismo mogli organizirati zelenu čistku niti ništa slično, ali to ne znači da ovaj poseban dan nismo prigodno obilježili.

Učenici su dobili sljedeći zadatak:

Vaš zadatak  je urediti vaša dvorišta, pokupite papirića ako ih ima, ako ste u mogućnosti posadite cvijeće.

Pomognite mamama/tatama/bakama u vrtu.

Zalijte već postojeće cvijeće, oplijevite travu.

Ako još niste počeli reciklirati, podučite članove svoje obitelji kako to funkcionira te odredite prostor i spremnike za određene vrste otpada.

Naravno, ne trebate napraviti sve navedeno, ovo su vam samo neki prijedlozi. Vi možete napraviti nešto čega se ja nisam ni sjetila, još bolje, budite kreativni i domišljati.

U nastavku pogledajte njihovu kreativnost i domišljatost!

Povodom Dana planeta Zemlje učenici su dobili i zadatak nacrtati sebe kao superheroja koji svojim ponašanjem štiti planet od zagađenja.

Četvrtašima to nije bio nikakav problem te su radovi uskoro počeli pristizati. U nastavku pogledajte naše četvrtaše – superheroje!

Za kraj jedna poruka naših malih ekologa: I vi možete biti dio promjene, i to ne samo danas, ako usvojite neke od sljedećih navika:

1. Reciklirajte (papir, staklo, plastika, metal...)

2. Uzmite svoju vrećicu, kada idete u trgovinu.

3. Nosite sa sobom bočicu vode i pokušajte ju upotrijebiti što više puta.

4. Kupujte domaće proizvode.

5. Zasadite stablo.

6. Uvijek otpatke bacajte u za to predviđen koš za smeće.

7. Isključite svoje računalo, televiziju i ostale uređaje po kući preko noći.

8. Zatvorite vodu dok perete zube, češće se tuširajte nego kupajte i nemojte pustiti da voda teče dok perete posuđe.

Ništa od toga ne moraju biti velike promjene, i male su dovoljne da se učini velika razlika!

Izvor: Kristina Pintarić (tekst); Učenici i roditelji (fotografije))