Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš

Autor: Administrator , 28. 9. 2012.

U našoj školi obilježen Europski dan jezika

„Po jeziku dok te bude, i glavom će tebe biti.“

Europski dan jezika se temelji na inicijativi vijeća Europe. Cilj akcijskog dana je vrjednovanje svih jezika i kultura kao i doprinos osoba koje posjeduju prednosti višejezičnosti, povećanju individualne višejezičnosti i motivaciji ljudi u Europi o doživotnom učenju jezika.

Pri tome je povećana pozornost na očuvanje bogate baštine 200 europskih jezika. Svjetski dan jezika se održava 26. rujna svake godine već jedanaestu godinu za redom.

Glavni su ciljevi proslave Europskog dana jezika:

• upozoriti građanstvo na važnost učenja jezika i poticati učenje većega broja jezika da bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura;
  • promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe;
  • poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.

„Tuđi poštuj, a svojim se diči!“, kaže Preradović. Jezik je riznica znanja, povijesti, nacionalnog identiteta, usmene tradicije, stoga izumiranje jezika znači smrt  svega u jeziku pohranjenoga.

U školi smo obilježili Europski dan jezika na nastavi njemačkog i engleskog jezika. Tema je bila Bajke.

Na satu njemačkog jezika učenici su imali prilike čitati nekoliko bajki napisanih na njemačkom jeziku. Poslušali su prvo  pa otpjevali bajku o Haensel und Gretel. učiteljica njemačkog jezika Dragana Dropulja pročitala je  nekoliko poznatih citata iz odabranih bajki te su djeca pogađala koje su to bajke na hrvatskom jeziku.  Zatim su odabrali jedan citat koji su ga  u zajedničkom radu vizualno prenijeli   na plakat i prezentirali ga ostalim učenicima škole.

Njemački (preko 90 m ilijuna govornika)

Njemački jezik pripada grupi zapadnogermanskih jezika, spada među svjetske jezike. Njime govori 90 milijuna ljudi u 38 država svijeta. Njemački je službeni jezik u Njemačkoj, Lihtenštajnu, Austriji, Švicarskoj, Belgiji, Luksemburgu, Danskoj, Italiji itd.

Na nastavi engleskog jezika učiteljica Sabina Jurlina također je obrađivala bajke s učenicima 4. r. i svim višim razredima. U 4. r. učenici su čitali bajku Snjeguljica i sedam patuljaka te pročitane dijelove povezivali s odgovarajućim sličicama, a pri opisu likova usvojili su i nove pridjeve.  Ružno pače čitalo se u 5. razredu, s osobitim naglaskom na pouku bajke. Iz bajkesu učenici načinili strip. 6. razred slušao je dijelove različitih bajki te pogađao njihove naslove na engleskom jeziku. Sedmaši su, između ostalog, naglas čitali zadane ulomke bajki te suna kraju ilustrirali najljepši ulomak. Učenici 8. razreda dobili su zadatak naučiti pojedine uloge likova iz Snjeguljice te su bajku odglumili na engleskom jeziku.

Engleski (328 milijuna)

Engleski jezik je jedan od dva jezika engleske podskupine zapadnogermanskih jezika kojim govori preko 328 milijuna ljudi, a poznaje ga 508 milijuna širom svijeta, od čega većina živi na području UK-a, SAD-a, Australije, Novog Zelanda, Irske, Zimbabvea, Singapura, Liberije, Izraela itd. Engleski je službeni jezik brojnih organizacija poput, UN-a, NATO-a i Europske unije.

Ruski (144 milijuna)

Ruski je slavenski jezik s najvećim brojem govornika. Njime kao materinjim jezikom govori oko 140 milijuna ljudi, od kojih oko 130 milijuna živi u Rusiji. Službeni je jezik u Rusiji, Bjelorusiji, Kazahstanu, Kirgistanu te ukrajinskoj Autonomnoj Republici Krim. Ruski jezik se zapisuje ćirilicom, a zanimljivo je da je ruski  osnovica jednog umjetnog (slavenskog) jezika, “sibirskog jezika”.

Portugalski (178 milijuna)

Portugalski je romanski jezik kojim se služi oko sto osamdeset milijuna ljudi. Službeni je jezik u Brazilu i Portugalu te nekim afričkim zemljama: Angola, Gvineja Bisau, Mozambik, Sveti Toma i Princip, Zelenortska Republika. Odnedavno je i jedan od službenih jezika u azijskoj državi Istočni Timor (Timor Leste).  Portugalski je trenutačno najčešće “učeni” jezik i uči ga oko 30 milijuna ljudi.

Španjolski (329 milijuna)

Španjolski jezik spada u pet velikih jezika svijeta. Najveći broj živi u sljedećim zemljama: Španjolska, Meksiko, Kolumbija, Argentina, SAD, Venezuela, Peru, Čile, Kuba, Ekvador, Dominikanska Republika, Salvador, Honduras, Nikaragva, Bolivija, Portoriko, Urugvaj, Kostarika, Panama itd. Španjolski jezik spada u skupinu indoueropskih romanskih jezika, užu podskupinu kastiljskih jezika. Najrašireniji je jezik na svijetu poslije kineskog.

Izvor: Ena Dujak, 8.r.