Mali miljevački pekari u akciji!

Autor: Jasminka Stošić, 16. 10. 2021.

Sat izvannastavnih aktivnosti („Mladi čuvari kulturne i prirodne baštine”) u četvrtak, 14. listopada, miljevački učenici 1. i 3. razreda posvetili su očuvanju gastro – običaja povezanih s izradbom kruha i ostalih pekarskih proizvoda na tradicijski način. Učenici 2. i 4. razreda izražavali su se tom prigodom svojim likovnim radovima i glumom u tematskom igrokazu.

Nakon motivacije u vidu narodne priče „Zrno pšenice”,

učenici su se sa zahvalnošću prisjetili važnih „karika” u lancu proizvodnje kruha, u svim fazama izradbe - od njive do stola!

Stariji polaznici, učenici 3. razreda, izlagali su sve poznate i prikupljene informacije o zanimanjima ratara, mlinara i pekara i njihovoj nezamjenjivoj ulozi u procesu proizvodnje kruha i ostalih proizvoda od raznovrsnih žitarica.

Nakon teoretskog dijela uslijedio je i onaj praktični – najzanimljiviji i najugodniji te su miljevački učenici u trenu postali mali pekari! Kiflice koje su zamijesili ispekli smo uz pomoć naše dobre susjede Ivanke (umirovljene djelatnice naše škole), koja nam redovito (Poput jokera!), u slučaju potrebe, priskače u pomoć.

Zahvaljujući dobroj volji malih Miljevčana i teta Ivankinoj spremnosti da nam nakratko „ustupi” svoju pećnicu, pečene kiflice vrlo brzo su zamamno zamirisale u našoj učionici i izmamile osmjehe na lica zadovoljnih učenika.

Naša je „pekarska radionica”, zahvaljujući zajedničkim naporima, polučila izvrstan i slastan rezultat. A za tako izniman i jedinstven kolektivan duh zaslužan je (Pogađate!):

- NAŠ DOBRI SVAGDAŠNJI KRUH!!!!!

Izvor: Jasminka Stošić, voditeljica IA "Mladi čuvari kulturne i prirodne baštine" u PŠ Miljevci