Povratak u stare školske klupe

Autor: Administrator , 9. 10. 2012.

Prošloga tjedna u matičnoj i područnoj školi nastavili smo s projektnim aktivnostima. U dvodnevnu aktivnost pod nazivom "Škola - nekad i danas" spojili smo tri važna datuma:

1. listopada - Međunarodni dan starijih osoba, 3. listopada - Međunarodni dan djeteta i 5. listopada - Svjetski dan učitelja

S aktivnostima u sklopu projekta "Škola je život, pjesma i rad(ost)!" nastavili smo krajem proteklog tjedna koji je protekao u znaku starijih, djece i učitelja. Kako bismo dostojno obilježili te dane, povezali smo ih u projektnu aktivnost "Škola-nekad i danas".
        U četvrtak, 4. listopada,  u popodnevnim satima dočekali smo  u matičnoj školi drage nam sumještanke: baku Ivanku Medved, baku Milku Žagar, gospođu Slavicu Čizmar i učiteljicu fizike i tehničke kulture u mirovini gospođu Anicu Lončarević.

Nakon posebnog pozdrava dramsko-recitatorske skupine "Pčelice", gošće su  iznošenjem uspomena iz svojih davnih školskih klupa zainteresirale brojne učenike. Pitanja je bilo raznih i zanimljivih, npr. : Jeste li voljeli čitati lektiru? Koji vam je bio omiljeni predmet? Jeste li dobivali packe? Kako ste sve uspjeli upamtiti ako ste morali brisati s pločice?

Gošće su nam dočarale kako se nekad pod satom mogla "čuti muha" i kako su se učitelji jako poštivali, ali ako je netko i bio zločest išao bi u "zatvor" ili "rešt" ili ga kaznilo "preko klupe"! Nije bilo struje, mobitela ni facebooka, svi su morali nositi kute,  i još raditi u polju kad bi napisali zadaću.

Tereza Takač je za školski list "Cvrčak" između ostalog zapisala: Današnja škola je mnogo drugačija nego što je bila prije. Djece je bilo puno više, negdje između 30 i 60 učenika u jednom razredu. Bilo je osam razreda osnovne škole. Kao i danas, imali su priredbe tijekom godine, ali oni nisu imali toliko praznika kao i mi, čak su i subotom, za Božić, Uskrs i pojedine praznike išli u školu. Neki predmeti su imali drugačija imena. Učitelji su bili puno strožiji  nego danas, tukli su ih šibom ako bi bili zločesti ili ne bi napisali domaću zadaću. Nosili su platnene torbe, pločice na kojoj su pisali, drvene pernice, nalivpera i imali su pletene papuče. Imali su strani jezik, a to je bio Njemački. Knjige bi imali oni učenici koji su si to mogli priuštiti. Kad bi došli iz škole ne bi odmah pisali domaće zadaće nego bi išli raditi.

Bilo im je jako teško jer nisu imali tako dobre uvjete kao i mi.

Svi učenici su naposljetku zaključili kako danas puno bolje ići u školu. Gospođa Slavica Čizmar donijela je i stare fotografije iz svojih školskih dana, a pogledali smo i zanimljiv dokumentarni film o Udruzi žena "Bukovica u srcu" s kojom Škola priprema i izložbu starih školskih predmeta, knjiga, bilježnica i udžbenika.

Svi smo uživali i u glazbenom predahu koji su nam priredile učenice i naše i Osnovne glazbene škole u Slatini: Anja Stjepanović i Tereza Takač, 7.r.

Te večeri predstavljena je i pjesma Pavla Bistrovića "Spomeni proljeća" posvećena njegovom učitelju Ernestu Svobodi koja sada zauzima važno mjesto u zbornici Škole.

U PŠ Miljevci posebno je bilo svečano sljedećeg dana, na Svjetski dan učitelja kada je također bilo upriličeno tematsko druženje pod nazivom „Škola nekada i danas“.
         Tom prigodom ugostili smo bake i sumještanke naših učenika i jednu od najstarijih stanovnica Miljevaca, baku Zlatu Sabljak (88 g.).

U zanimljivom druženju vrijeme je proteklo uistinu brzo, a učenici su putem ppt prezentacije, koju je priredila i izvela učiteljica slovačkog jezika Zdenka Kyselicova i intervjuirajući naše gošće doznali puno o školi kakva je bila u prošlosti. Uspoređujući školu i odgojno-obrazovne metode i sredstva u prošlosti s današnjima, izradili su i tematski plakat te na samom kraju druženja izveli zaključak da je današnja škola uistinu „život, pjesma i rad(ost)“.
         Zahvalivši gošćama kratkim glazbeno-scenskim nastupom oprostili smo se od njih uz poklone koje su za tu prigodu svojeručno izradili miljevački učenici.
         U našem prošlotjednom  druženju  uživali  smo, ali i  puno  toga naučili!

Izvor: Jasminka Stošić, učiteljica i Tereza Takač, učenica (tekst), Jasmina Puškarić, učiteljice i Barbara Stjepanović, učenica 6. r.(foto)