Priče iz Vukovara - sat lektire

Autor: Lareta Žubrinić, 28. 11. 2021.

Prošloga tjedna dvosat Hrvatskoga jezika bio je posvećen obradi književnoga djela Siniše Glavaševića „Priče iz Vukovara“.

Uz čitanje Sinišinih priča, učenici 8. razreda  imali su zadatak istražiti njegov život s naglaskom na doba kada je bio ratni izvjestitelj Hrvatskoga radija – Radio Vukovara i njegov doprinos u obrani grada te na strašnu sudbinu koja ga je, nažalost, zadesila.

Pripremajući se za izlaganje, učenici su na digitalnim alatima Thinglink i Canva izradili  interaktivne karte na kojima su pojašnjavali neke od zadanih pojmova koje su istraživali: vučedolska golubica, djevojčica u plavom kaputiću, vukovarski vodotoranj, Ovčara, Trpinjska cesta, Muzej grada Vukovara, vukovarska bolnica   i dr.

Nakon gledanja nekoliko isječaka iz dokumentarnih snimaka o danima uoči i nakon pada grada Vukovara, o  pročitanim pričama Siniše Glavaševića osmaši su jedni drugima iznosili svoja razmišljanja, a odabrane Sinišine misli su i oslikali.

Također, za provjeru pročitanoga djela svojim prijateljima iz razreda osmislili su i različite kvizove u alatima kao što su Kahoot, Quizizz i Wordwall.

Ovaj Sat lektire je ujedno i priprema učenika za jednodnevnu terensku nastavu u Vukovar koja će se održati 7. prosinca.