MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA I MOČVARNIH STANIŠTA

Autor: Marija Radijevac, 7. 2. 2022.

Međunarodni dan zaštite močvare i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta. Povodom Dana zaštite močvara učenici 5.razreda koji su članovi Učeničke zadruge "Bukvica" u sklopu izvannastavne aktivnosti Mladi vrtlari izradili su prigodan plakat.

Još prije samo dvadesetak godina, ljudi su močvarna područja smatrali nepotrebnima, prljavima i izvorima različitih bolesti. To vjerovanje dovelo je do uništavanja najbogatijih ekoloških sustava.

U močvarnim područjima (koja danas čine 6% površine Zemlje) živi 40% svih biljnih i životinjskih vrsta.

Pokušavajući spriječiti daljnju devastaciju, 116 država svijeta, a među njima i Hrvatska, potpisale su tzv. Ramsarsku konvenciju kojom se obvezuju na očuvanje močvara na vlastitom teritoriju. Jedno od najvećih dostignuća  je popis močvara od međunarodne važnosti. Iz Hrvatske su to Lonjsko polje, Kopački rit,  delta Neretve i ribnjaci Crna Mlaka.

Ovim putem  učenici su se upoznali s močvarnim područjima Republike Hrvatske.

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

Nauči riječ!