Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Administrator , 10. 12. 2012.

Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca na dan kada je 1948. godine potpisana je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika”.

Ovaj datum je prekretnica u suvremenoj povijesti kada su se nacije svijeta udružile kako bi jednom i zauvijek stale na kraj genocidu nastalom za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima jedan je od prvih značajnijih dostignuća Ujedinjenih naroda koji kao dokument predstavlja osnovnu filozofiju pravno obavezujućih međunarodnih instrumenata nastalih nakon 1948.

Cijeli tekst Deklaracije pročitajte ovdje:  http://www.ffzg.unizg.hr/hre-edc/Deklaracijaljp.pdf

Izvor: Mlade knjižničarke