Pomozimo unesrećenima!

Autor: Administrator , 21. 3. 2013.

Predavanje doktorice Gordane Čanadi Šimek

Što biste učinili kada biste pronašli onesviještenu osobu kojoj treba pružiti pomoć? Ne brinite, nismo ni mi znali i zato je u ponedjeljak, 18. ožujka, u prostorima naše škole održano predavanje potaknuto akcijom Crvenoga križa.

Liječnica opće medicine dr. Gordana Čanadi-Šimek poučila je, u suradnji s gospodinom Vlatkom Jelenčićem, ravnateljem Crvenog križa Slatina,  učenike sedmoga i osmoga razreda kako unesrećenim osobama pružiti prvu pomoć.

Izdvojimo najvažnije:  na što trebamo obratiti pozornost kad se nađemo u takvoj situaciji,  kako pristupiti stanju u kojem ozlijeđena osoba diše i radi joj srce, ali je bez svijesti, ne diše, ali joj srce radi te ne diše i ne radi joj srce.

Liječnica je učenicima uz pomoć zanimljive prezentacije govorila o raznim nesrećama i osobnim iskustvima u intervencijama.

Upozorila je učenike na broj 112 na koji trebaju prijaviti nesretan slučaj ili ozljede opasne po život te koje podatke tada trebaju dati odgovornoj osobi.

Predavanje je trajalo dva školska sata, a osim prezentacije teorije, učenici su vidjeli kako to praktično izgleda postaviti osobu u besvjesnom stanju u bočni položaj te što je Heimlichov hvat. Ova su dva školska sata bila vrlo zanimljiva i poučna, a nakon toga smo se svi vratili na nastavu.

Izvor: Anja Stjepanović, učenica 7. razreda