Nova nastavna metoda

Autor: Administrator , 24. 3. 2013.

U petak, 22. ožujka 2013. u Područnoj školi u Miljevcima učenici su nakratko zaboravili na uobičajene nastavne metode i sve planirane aktivnosti proveli  na  nov  način – koristeći načela i principe Montessori pedagogije.

Učenici 3. i 4. razreda su slijedeći upute svoje privremene mentorice Jagode Stošić (studentice 5. godine Učiteljskog  fakulteta u Osijeku, koja je u njihovom razrednom odjelu provela četiri tjedna na stručno-pedagoškoj praksi) na zabavan i poučan način odradili brojne zadatke koji su iziskivali primjenu različitih didaktičkih materijala.

Svi zadatci bili su pripremljeni unaprijed, a  trebalo ih je realizirati  uz maksimalnu posvećenost  i angažiranost svakog učenika ponaosob.

Svrha ovog pedagoškog  modela  je osposobljavanje učenika za samostalan pristup nastavnom radu te učenje kroz igru i praktične aktivnosti kao najbolji mogući način pripreme za realne životne situacije i okolnosti.

Osnovno pravilo ove pedagogije, koja je dobila ime po svojoj  utemeljiteljici Mariji Montessori (1870. - 1952.), jest: “Pomogni mi da to sam (a) učinim!”

Učenici su uspješno slijedeći upute i pridržavajući se dogovorenih pravila za rad  na kraju ovog zabavnog i uzbudljivog nastavnog  dana ostvarili i očekivane rezultate.

Sve učenike je osobito razveselila mogućnost slobodnog odabira  redoslijeda i dinamike  planiranih aktivnosti, ali će se ponajviše sjećati iznenađenja koje ih dočekalo na samom završetku u “škrinjici s blagom”– malih prigodnih poklona koje je svaki od učenika zaslužio svojom aktivnošću i marljivošću.

Obzirom da je dan u cijelosti bio tematski posvećen Uskrsu, sve aktivnosti  učenici su obavljali s osobitim veseljem. Mali Miljevčani su potom, obogaćeni novim iskustvima i znanjima,  otišli na zasluženi proljetni odmor.

Izvor: Jagoda Stošić, PŠ Miljevci