Uspjeh učenice Marijane Perić

Autor: Lareta Žubrinić, 26. 4. 2013.

Marijana Perić sudjelovala je na natječaju literarnih radova za djecu osnovnih i srednjih škola iz Slovačke i inozemstva u kojima se uči slovački jezik i kultura "Prečo mam rad slovenčinu, prečo mam rad Slovensko" (“Zašto volim slovački i zašto volim Slovačku“).

Marijana i njezina mentorica Zdenka Kyselicova, učiteljica slovačkoga jezika i kulture  dobile su pozivno pismo iz Republike Slovačke od predsjednika Ureda za inozemne Slovake, Igora Furdika (nekadašnjeg veleposlanika u RH).

Među više stotina radova i škola iz šest europskih zemalja (Mađarske, Ukrajine, Srbije, Rumunjske, Češke i Poljske i Hrvatske) naša osmašica dobila je najviše priznanje "Čestno uznanie" za svoj literarni rad i kao jedini predstavnik Hrvatske prezentirat će našu školu i škole RH u kojima se uči slovački jezik u pratnji  svoje mentorice od 11. – 14. lipnja 2013. na završnoj svečanosti koja će biti održana u gradu Nove Zamky u Slovačkoj gdje će osobno preuzeti svoju nagradu i upoznati ostele vršnjake, najbolje sudionike iz ostalih zemalja.

Natječaj svake godine organiziraju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Slovačke, Ministarstvo kulture Republike Slovačke, Nacionalni institut za školstvo, Institut Ľ. Štura SAV za lingvistiku, Udruga slovačkih književnika, Matica slovačka, Izdavačka kuća Matice slovačke, Izdavačka kuća SPN – Mladé letá i Ured za inozemne Slovake.

Polaznici slovačkog jezika u predmetnoj nastavi

Izvor: Zdenka Kyselicova, učiteljica slovačkog jezika