Trećaši posjetili središte naše županije

Autor: Lareta Žubrinić, 7. 5. 2013.

Učenici trećih razreda matične i područne miljevačke škole u petak 3. svibnja posjetili su središte Virovitičko-podravske županije.

Zajedničke doživljaje podijelilo je 4 učenika 3.  razreda PŠ Miljevci u pratnji učiteljice Jasminke Stošić i 16 učenika matične škole u pratnji učiteljice Lidije Medved i učiteljice-pripravnice Tihane Mađar. Putovanje je učenicima bilo izuzetno uzbudljivo iskustvo jer je većina po prvi puta u svom životu putovala vlakom.

Već u 13.00 h sjedili smo u županijskoj vijećnici, gdje smo poslušali zanimljivo izlaganje  o Virovitičko-podravskoj županiji koje je održao gospodin Ivan Horvat, tajnik županije, predstavnik  jednog od 6 upravnih odjela koji upravljaju i brinu o našoj županiji.

Između 13 grbova općina naše Županije  prepoznali smo i grb Općine Nova Bukovica. Pogledali smo i dva kratka promotivna filma o našoj županiji koji su nas  uputili u čari i osobitosti našeg užeg zavičaja.

Zamjenica pročelnice Ureda župana predstavila nam je i županov ured u kojem, nažalost nismo zatekli  župana jer je bio zaokupljen obvezama od iznimne važnosti za našu županiju.

Zgradu Županijskog poglavarstva napustili smo nakon razmjene poklona s našim domaćinima i po izlasku iz nje prošetali pokraj zgrade Gradskog kazališta.

Naša sljedeća odrednica bio je dvorac Pejačević koji se smjestio u  srcu grada Virovitice. Visokim stepenicama žurno smo se popeli do muzeja u kojem smo u društvu kustosice saznali puno o prošlosti naše županije i samog grada Virovitice.

Bogatu muzejsku zbirku i knjižnicu   franjevačkog samostana, smještenog u pozadini barokne crkve sv. Roka  razgledali smo s velikim interesom i pažnjom, a potom smo krenuli prema Trgu doktora Franje Tuđmana.

Naredni cilj nam je bio razgledavanje Gradske knjižnice. Puni dojmova, pomalo umorni, a već i gladni, upoznali smo raskoš velike knjižnice uz stručno vodstvo knjižničarke Mirjane i uživali u ugodnom radnom ozračju. Osobito nam je zanimljivo bilo na dječjem odjelu, a poučno na odjelu za slijepe i slabovidne osobe.

Zahvalivši,  krenuli smo prema Željezničkom kolodvoru Virovitica. Ukrcali smo se u vlak i krenuli  put Nove Bukovice! Iz vlaka smo uživali u pogledu na krajolike naše županije.

Zajedničko putovanje svih „trećaša“ naše škole ostat će upamćeno po lijepom i veselom druženju, a vjerujemo i po bogatom znanju kojeg smo tom prigodom usvojili!

Izvor: Jasminka Stošić (tekst), učiteljica PŠ Miljevci, Lidija Medved (foto), učiteljica 3.r.