Smotra dječjeg stvaralaštva "Slovenčina moja"

Autor: Lareta Žubrinić, 13. 5. 2013.

Naša škola ugostila drage goste i učenike osnovnih škola  u kojima  se njeguje slovački jezik i kultura.

U subotu 11. svibnja 2013. naša je škola u suradnji sa Savezom Slovaka  i Maticom slovačkom  Miljevci organizirala literarno-recitatorsko-dramsku smotru „Slovenčina moja“ („Moj slovački“) koja se održala pod pokroviteljstvom Ureda za iseljene Slovake Republike Slovačke i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.

Na smotri je, uz učenike naše škole, bilo 120 sudionika iz devet osnovnih škola: Iloka, Osijeka, Soljana, Našica, Jelisavca, Jakšića, Josipovca, Zdenaca. Uz pomoć svojih učitelja uvježbali su  i svima pokazali svoje recitatorske i dramske vještine na slovačkom jeziku. Nazočni su mogli doživjeti bogatstvo izražavanja i njegovanja slovačkog jezika od strane učenika osnovnih škola.

Na pozornici smo se predstavili i mi, domaćini, učenici slovačkog jezika s veselim  igrokazom „Mrazik“ („Ledeni muž“) od N.R. Erdmana.

Goste su na samom početku pozdravili ravnateljica škole Lareta Žubrinić, predsjednik Matice slovačke Miljevci Đuro Sobol koji su ovom prilikom čestitali učenici slovačkog jezika Marijani Perić iz Miljevaca za osvojeno najviše priznanje "Čestno uznanie" koje je osvojila na natječaju literarnih radova "Prečo mam rad slovenčinu, prečo mam rad Slovensko" (“Zašto volim slovački i zašto volim Slovačku“) u Slovačkoj.

Prisutne goste  pozdravio  je i predsjednik Saveza Slovaka Andrej Kuric, predsjednik Aktiva slovačkog jezika Josip Kvasnovski, koji je ujedno predstavio knjigu učeničkih radova "Kvapky IX" ("Kapljice IX"),  i predstavnik Ureda za iseljene Slovake iz Slovačke Augustin Lang. Manifestaciju je otvorio saborski zastupnik i načelnik Općine Nova Bukovica Tomislav Žagar.

Na kraju programa učenici svih škola mogli su opušteno uživati u glumačkom umijeću učenika iz Iloka koji je poznat baš po toj svojoj kazališnoj tradiciji, na slovačkom jeziku. Predstavili su se igrokazom " Fruškohorský poklad "  ( „Blago za  Fruške gore“) od profesora Vlatka Miksada i oduševili sve prisutne svojom izvedbom.

Domaćini su nakon uspješnog programa sve goste  počastili ručkom. Učenicima su podijeljene pohvalnice i male poklone za sudjelovanje na slovačkoj smotri, a mentorima zahvalnice za pripremu učenika!

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju u ovoj lijepoj smotri i posebno onima koji su pomogli u njezinoj organizaciji!

Izvor: Zdenka Kyselicova, učiteljica slovačkoga jezika