Silvija Šesto, Debela

Autor: Lareta Žubrinić, 31. 5. 2013.

Kratak sadržaj omiljene knjige  pripremila je članica Mladih knjižničara Irena Marušić

U ovoj knjizi autorice Silvije Šesto prolazimo kroz tinejdžersko razdoblje petnaestogodišnje djevojke Lade koja pohađa prvi razred Škole za primijenjenu umjetnost u Zagrebu i ima gotovo 90 kilograma.

Lada ima prijateljicu Ivanu koja je izgledom potpuno suprotna od nje i prijatelja Zlatka koji voli tračati. Katkad se sastaju na „Smetlištu“ samo da bi popušili koju cigaretu. Ladin dvije godine stariji brat Dado nedavno je prohodao sa Zinkom. Lada se već neko vrijeme dopisuje s Brankom, dečkom iz Beča, kojega je upoznala preko časopisa. Lada je Branku ranije poslala Ivaninu sliku, pa on misli da je ona mršava. Branko joj je javio da dolazi u Zagreb preko ljeta i ona je tada čvrsto odlučila da mora smršavjeti. Ladini roditelji odlaze na more, a Ladin brat Dado odlazi teti u Francusku. Lada, kako ne bi ostala sama kod kuće, odlazi živjeti kod Ivane na par dana. Lada i Ivana su se sastale s Brankom u kafiću, ali je Branko poveo i svog rođaka Silvija koji je ranije išao u osnovnu školu zajedno s Ladom i Ivanom, pa su planovi o zamjeni identiteta pali u vodu. Lada je kasnije izašla u kino sa Silvijem i tada doživjela svoj prvi poljubac, a nakon toga je Silvijo nije dugo zvao, pa je bila tužna. Kada se vratila doma, znajući da Dado još nije otišao u Francusku, zatekla je tamo Zinku i Dadu koji joj je priznao da je Zinka trudna i da je imala pobačaj te da se sada mora odmarati, a tek nakon toga će ići u Francusku teti. Zlatkovoj mami se vratila opaka bolest i nedugo nakon toga je umrla. Lada je nakon nekog vremena shvatila da je zaljubljena u Zlatka, ali je mislila da je njena ljubav neuzvraćena i to ju je činilo toliko tužnom da se napila i završila u bolnici. Nakon toga bilo je očito da i Zlatko osjeća isto prema njoj, i tada njihovoj sreći nije bilo kraja.

Lada je uspjela smršavjeti iako ne onoliko koliko je željela, te je mogla obući svoje levisice koje joj godinama nisu pristajale. Jednom su ona i Zlatko iz čiste zezancije popunili listiće za loto i Lada je dobila jack pot. Lada osjeti kako je to biti sretan i shvaća da život zaista može biti lijep.

Meni se ova knjiga svidjela u potpunosti jer opisuje život petnaestogodišnje djevojčice Lade i svakako bih je preporučila svima da ju pročitaju. Najviše mi se svidio dio kada je sve „sjelo“ na svoje mjesto i kada je Lada zaista bila sretna po prvi put u životu.  Mislim da se svatko može pronaći u retcima ove knjige.

Izvor: Irena Marušić, Mlada knjižničarka, 6. razred