Pazi, snima se!

Autor: Lareta Žubrinić, 21. 2. 2011.

Hrvatska radiotelevizija snimila reportažu o Novoj Bukovici

Na inicijativu bukovačkih iseljenika koji danas žive i rade u dalekoj Australiji, a posebno gospodina Pere Hudalyja, prošli je tjedan Novu Bukovicu posjetila snimateljska ekipa Hrvatske radiotelevizije.

Tijekom dvodnevnog boravka u našoj općini posjetili su Zavičajni muzej, crkvu, Vatrogasni dom, općinu i našu školu te snimili brojne priloge i reportažu o našem mjestu za emisiju „Moje rodno selo“ koja se emitira putem satelita u svim dijelovima svijeta.

Stara crkva

Kao predstavnik općine primio ih je načelnik Tomislav Žagar, u ime crkvenih vlasti  župnik Dražen Akmačić, zatim predsjednik vatrogasaca Zdravko Juršik, predsjednica udruge „Bukovica u srcu“ Slavica Čizmar, gospođa Marija Maračić primila ih je ispred majki poginulih branitelja ovog kraja, a razgovarali su i s predstavnicima Matice slovačke iz Miljevaca.

Kod obitelji Lovrečić i Križetić snimili su prilog o autohtonoj pasmini konja, a posjetili su i obližnju farmu  krava. Na prekrasnom izletištu Lipić srdačno su ih  dočekali lovci.

Snimateljska ekipa posjetila je i našu školu. Učenica 4. razreda Manuela Kribl pročitala je pjesmu „Moje selo“ našeg zavičajnog pjesnika Pavla Bistrovića, a Domagoj Krpan, nadareni učenik 7. razreda, odsvirao je jednu glazbenu točku na trubi. Ravnateljica Tatjana Grabić  upoznala je goste s najzanimljivijim činjenicama iz povijesti  škole,  sa svim postignućima učenika u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima te o sudjelovanju škole u raznim školskim i zavičajnim projektima.

U domu najstarije Bukovčanke bake Evice Žagar gosti s HRT-a pogostili su se starim bukovačkim jelima, a u domu obitelji Hetrik okupili su se članovi obitelji i prijatelji naših iseljenika: obitelj Fischer, Bokorni, Brzica i Kiš. Ugodno su se družili prisjećajući se starih vremena.

Trudili smo se da ekipi Hrvatske radiotelevizije budemo što bolji domaćini, a našim iseljenicima pokušali smo osvježiti lijepa sjećanja na njihovo rodno mjesto iz kojega su otišli u daleku Australiju.

Izvor: Lidija Medved, učiteljica 1.r., članica udruge