"Moje sretno mjesto"

Autor: Lareta Žubrinić, 18. 2. 2011.

Projektni dan u Područnoj školi Miljevci

„Moje sretno mjesto“ naziv je projektnoga dana kojega su  u srijedu 16. veljače upriličili  učenici od 1. do 4. razreda sa svojim učiteljicama Jasminkom Stošić i  Marinom Kordi u suradnji s učiteljicom slovačkog jezika Evom Turza – Mitrović u prostorijama Područne škole u  Miljevcima.

Cilj ovog projekta je usađivanje  tradicijskih sadržaja u nastavne programe nižih razreda osnovne škole, povezivanje razrednih situacija sa širim pogledima na regiju te poticanje razvoja interkulturalizma.

Upravo iz tih razloga  gosti projektnoga dana bili su  predstavnici Udruge „Matica slovačka“ u  Miljevcima Đuro i Terezija Sobol, Željka Kraljik i Ivanka Klešček koji su radoznalim  učenicima u zanimljivom intervjuu predstavili posebnosti tradicije i običaja Slovaka u Miljevcima.

Učenici su rado i aktivno doprinijeli ostvarenju cilja ovoga projekta prezentirajući rezultate prethodno obavljenih istraživanja te sudjelovanjem u glazbeno-scenskim aktivnostima kao i u  radionici u sklopu gastronomskog školskog projekta kojom je predstavljena priprema tradicionalnog slovačkog jela POLESNJAKA.

Malo selo velikoga srca

Jesen stigla, Miljevci se zlate.

Njivom pjesma odjekuje, brate!

Miljevačka šareni se bluza.

Nosit ću je za Dane kukuruza!

Miljevački ljudi su na glasu.

Vole pjesmu i u kolu da su!

A u selu prava sloga vlada.

Život bolji i od velegrada!

Dječjeg smijeha također ne fali.

Vole selo iako su mali!

I Dom novi sada selo krasi,

stara pjesma da se ne ugasi!

Svega ima u našemu selu.

Uživajte u piću i jelu!

Ljudi moji, otkud god da pošli

u Miljevce svi ste DOBRO DOŠLI!

Još bi toga imali za reći,

kazat ćemo kad budemo veći!

Učenici 1. i 2.r. PŠ Miljevci

Učiteljica:Jasminka Stošić