Predavanje prof. Dinke Juričić u Mikleušu

Autor: Darko Samardžić, 24. 1. 2014.

U Mikleušu je jučer, 23. siječnja 2014., održano već drugo predavanje prof. Dinke Juričić. Prvo predavanje je bilo posvećeno motivaciji učenika dok se drugo predavanje bavilo pitanjem rada s problematičnim učenicima. Predavanju su nazočili učitelji osnovnih škola iz Čačinaca, Mikleuša i Nove Bukovice.

Kao jedan od najmoćnijih alata u radu s učenicima prof. Juričić je navela emocionalnu inteligenciju koja učitelju pomaže u razumijevanju i shvaćanju osjećaja učenika te zašto se netko osjeća tako kako se osjeća. Smatra da je problematičnog učenika potrebno učiniti saveznikom te se prema njemu treba odnositi ljubazno unatoč njegovom neprijateljskom stavu.

Zanimljiv je podatak da je uzrok problematičnog ponašanja učenika najčešće problem s učenjem (35%), problemi sa samim sobom (33%), problem s drugima (25%), a u samo manjem broju slučajeva se radi o tome da je učenik neodgojen ili zločest (7%).

Kada učenik ima problema s učenjem, uzrok je najčešće što ne zna samostalno učiti, ne može se koncentrirati ili je disleksičan i disgrafičan. Kao jedan od načina rješavanja problema s učenjem je navedena tehnika brzoga čitanja i brzoga učenja koja utrostručuje brzinu čitanja, poboljšava pamćenje, podiže samopouzdanje, itd.

Kada učenik ima problema sa samim sobom, uzroci su najčešće nerazvijene radne navike, nedostatak ispravno postavljenog sustava vrijednosti, nemogućnost kontroliranja vlastitih emocija, loša slika o sebi i nikakvo samopouzdanje. Učenika je potrebno navesti da kreativno razmišlja i da se ne boji svojih pogrešaka.

Prof. Juričić je učiteljima dala brojne savjete koji će im svakako koristiti u daljnjem radu s učenicima.