Lidrano - susret s umjetnosti riječi

Autor: Lareta Žubrinić, 13. 2. 2014.

Nakon uspješno provedenog školskog natjecanja za ovogodišnje Lidrano, na kojem je tročlano povjerenstvo između mnogobrojnih pristiglih radova učenika od petoga do osmoga razreda izabralo literarni rad učenika 6. razreda, Marijana Škrničkog, jučer je u Virovitici u OŠ Ivane Brlić-Mažuranić održana i županijska smotra LiDraNo 2014.

Iako nas kišno i tmurno vrijeme nisu štedjeli, bili smo puni pozitivnih očekivanja jer nas je ovaj tekst zaista ostavio bez daha. Domaćini su se potrudili da se u njihovoj školi osjećamo dobrodošlo i ugodno i da ničeg ne nedostaje. Nakon srdačnog dočeka, knjižničarka Sanja Pajnić osobno se potrudila da nismo gladni ni žedni, a ravnatelj Josip Strmečki svakog je ponaosob pozdravio i poželio nam sreću.

Atmosfera u Gradskom kazalištu bila je prava filmska. Scenski nastupi izmjenjivali su se brzo i spretno, a u svakom sljedećem uživali smo više od prethodnog. Vrijeme je brzo prošlo i već je došao trenutak za proglašenje pobjednika literarnog i novinarskog izraza, a uslijedio je i Okrugli stol. Na našu veliku žalost, nismo se uspjeli plasirati na sljedeću razinu, ali to nas nije obeshrabrilo. Marijan je svojim radom „Odijelo (ne) čini čovjeka“ ozbiljno konkurirao i puno većim školama te starijim učenicima, a od povjerenstva smo dobili samo pozitivne komentare i činjenicu da nam je državna razina izmakla za dlaku.

Pohvalili su zrelost ovog mladog pisca koji u svom radu na vrlo zanimljiv i spretan način progovara o problemima današnjice, a sve to s dozom kritičnosti osebujnoga stila. Iako je naslov teksta svima poznata izreka, autor teksta progovara o svojim iskustvima na još neviđen način koristeći pitku prispodobu na kojoj gradi  odraslo mišljenje o svijetu i vremenu u kojem živi spretnošću pisane riječi koje se ne bi posramili ni proslavljeni pisci.

Komentarima povjerenstva bili su jednako zadovoljni i Marijan i mentorica Božica Filipović Veg. Poslušali smo i pobjedničke radove, a zatim je uslijedio ručak. Možemo samo reći: Tete kuharice, svaka vam čast! Nakon što smo napunili svoje trbuščiće, okupili smo se u holu škole gdje je ravnatelj podijelio pohvalnice svim sudionicima i zatvorio još jedno uspješno LiDraNo. Oprostili smo se do sljedeće godine i obećali da ćemo se vratiti…još bolji, još jači, a nadamo se i s malo više sreće!

Marijanov rad možete pronaći u privitku.

Više o predloženim učenicima za državnu razinu na www.icv.hr.

Izvor: Božica Filipović Veg, učiteljica hrvatskog jezika
Priloženi dokumenti: