Kako je divan jezik roda moga!

Autor: Darko Samardžić, 19. 3. 2014.

Pume, risovi, tigrovi, lavovi… Ne brinite, niste zalutali u zagrebački zoološki vrt. Još uvijek se nalazite na stranicama OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, a ovo nije znanstveni rad o egzotičnim životinjama iz porodice mačaka, već vijest o obilježavanju Dana hrvatskoga jezika. Riječ je o skupinama u kojima su se učenici šestoga razreda međusobno nadmetali u igrama znanja hrvatskoga jezika od njegovih početaka do danas.

Mjesto radnje: velika učionica naše škole. Vrijeme radnje: petak, 14. ožujka 2014., peti i šesti sat. Glavni likovi: učenici od petoga do osmoga razreda, nekoliko učitelja i učiteljica, ravnateljica te organizator i provoditelj ideje – učiteljica HJ.

Nakon uvodnih priprema učionice i tehnike, podjele uloga i određivanja jezične patrole koja se brinula da sve protekne regularno i pošteno, krenuli smo s programom. Manifestaciju u našoj školi otvorila je učiteljica hrvatskoga jezika, Božica Filipović Veg, rekavši nešto o obilježavanju Dana te važnosti čuvanja našega jezika, a zatim je pozvala učenicu 6. razreda Moniku Kojić da svima nazočnima krasnoslovi pjesmu V. Nazora „Hrvatski jezik“. Nakon toga su učenici osmoga i sedmoga razreda predstavili rezultate svoga istraživanja u ulozi pravopisnog odreda.

Njihov je zadatak bio tjedan dana promatrati reklame u javnosti (na zgradama, oglasnim pločama, izlozima, u letcima i slično) i fotografirati sve pravopisne pogreške, a zatim izraditi prezentaciju, napisati šaljive komentare i objasniti ostalim učenicima što je ovdje pogrešno i zašto. Začudili smo se koliko ljudi zaista ne zna koristiti č/ć, ije/je, oznake od-do i slično. Nakon njihovih prezentacija, odabrali smo najgore reklame koje je uspio pronaći svaki razred te smo im za to otkriće dodijelili diplome.

Uslijedio je napetiji dio, u kojem su učenici šestoga razreda imali kviz koji se sastojao od 5 različitih igara, a skupljajući bodove i utrkujući se s vremenom morali su se dokazati u rebusima, otkrivanju glagoljičnih natpisa, ispravljanju pravopisnih pogrešaka, traženju skrivenog blaga na otocima i slično. Bilo je vrlo napeto do zadnjeg trenutka jer su svi bili podjednako dobri. No, zadnja je igra prevagnula donijevši „Pumama“ najveći broj bodova, a Ani, Jozi, Dariju, Moniki i Magdaleni zasluženu pobjedu. Ostalo je još samo vidjeti tko je najbolji poznavatelj hrvatskoga jezika u petom razredu.

„Imenice“, „Glagoli“, „Pridjevi“ i „Prilozi“ – ekipe su zauzele svoja mjesta na zagrijanim stolicama. U zraku se mogla osjetiti užarena atmosfera. Napetost i natjecateljski duh mogli su se nožem rezati. Bilo je krajnje vrijeme da se počne pokazivati znanje. Bilo je tu zagonetki, osmosmjerki, tajnih labirinata i otkrivanja skrivenih imena, ali sa svime su se uspješno suočavali.

Skupina „Imenice“ odmah je na početku ostavila konkurenciju iza sebe da guta njihovu prašinu i odnijela titulu najboljih poznavatelja hrvatskoga jezika. Sve listiće na kojima se provodila igra stručnom žiriju prosljeđivala je jezična patrola koju su činile osmašice Manuela i Andrea, a desna ruka učiteljici HJ pri vrednovanju odgovora i zbrajanju bodova bila je Tatjana.  Uz igru, druženje, navijanje i zabavu, naravno da smo ponešto i naučili te utvrdili ono naučeno, a to je i bila namjera ovoga susreta.

Nadamo se da sada znate kada treba uporabiti č, a kada ć, kada ide -ije, a kada -je, što može značiti jedan mali zarez, zašto nije pravilno reći „korišćenje“ ili „princ od Arabije“ itd. Te su stvari vrlo bitne jer tko će znati pravila hrvatskoga jezika ako ne mi koji ovdje živimo. Do sljedeće godine neka nam vazda „zuji, zveči, zvoni, zvuči… divan jezik roda moga!“

Tekst: Anja Stjepanović, 8. razred, Novinarska družina

Foto: Lareta Žubrinić, ravnateljica