Akcija prikupljanja staroga papira, Svjetski dan šuma, Svjetski dan voda...

Autor: Darko Samardžić, 21. 3. 2014.

Jučer su učenici naše škole obišli cijelu Novu Bukovicu u potrazi za starim papirom. Nekako se poklopilo da je otprilike u isto vrijeme i dolazak proljeća, Svjetski dan šuma i Svjetski dan voda pa smo sve to zajedno smiksali i dobili jedan dan koji su učenici proveli u šetnji sunčanom Novom Bukovicom, a usput su skupljajući papir učinili i nešto korisno za okoliš.

Svakom razredu predmetne nastave je dodijeljen učitelj i dio Nove Bukovice koji moraju obići. Nakon otprilike dva sata, u stražnjem dvorištu škole (ispod prozora pedagoga) je bila ogromna hrpa papira. To je značilo da su se učenici stvarno potrudili i od stanovnika Bukovice dobili jako puno staroga papira.

Dio papira su učenici uspjeli dovesti u tačkama (šukarama, kolicima), a dio su ubacili u auto ravnateljice koja je kružila okolo i prevozila sve ono što učenici nisu mogli sami ponijeti.

Cilj ove akcije je bio skupiti stari papir, a koristi će biti puno više. Škola će za papir dobiti nešto novca koji će moći uložiti u nastavna sredstva i pomagala kako bismo unaprijedili nastavu, a osim toga učinili smo i dobro djelo, učinili smo naš planet malo čistijim. Osim u Novoj Bukovici, papir smo skupili i u Područnoj školi MIljevci, ali i u Breziku.

Akcija skupljanja papira se odvila dan prije Svjetskog dana šuma (21. ožujka) i dva dana prije Svjetskog dana voda (22. ožujka).

Zašto je uopće potrebno spominjati Dan šuma i Dan voda? Zato što svake godine nestanu tisuće i tisuće kvadratnih kilometara šume, a više od milijardu ljudi na Zemlji nema pristup čistoj vodi. Zajedno sa šumama nestaju i razne biljne i životinjske vrste, a zbog nedostatka pitke vode umiru milijuni djece i odraslih.

Netko se sada sigurno pita: "Pa zašto bi mene bilo briga za tamo nekoga Afrikanca koji umire jer nema vode ili zašto bi mene zanimalo što su posjekli pola prašume u Boliviji?" Razlog je vrlo jednostavan. Ako želimo živjeti u sretnom svijetu, moramo ga prestati uništavati i moramo brinuti za svaki ljudski život pa čak i onaj koji se nalazi na drugom kraju svijeta.

Ako želite spasiti planet, ne morate otputovati u južnu Ameriku i vezati se lancima za drvo kako biste spriječili uništavanje šuma. Za početak možete voditi brigu o svojoj sredini, o svome mjestu. Smeće bacajte u koš za otpatke, a ne na ulicu.

Pridružite se akcijama čišćenja smeća ili sudjelujte u sasvim jednostavnoj akciji kao što je skupljanje staroga papira. Osvijestite sebe i druge da je potrebno brinuti za okoliš jer ga moramo sačuvati za generacije koje dolaze nakon nas. Nemojte se razbacivati vodom, štedite ju, kada pijete čašu vode sjetite se da taj privilegij nema preko milijardu ljudi na Zemlji. Nemojte biti sebični, brinite se za okoliš i za druge ljude jer se na taj način brinete za sebe i za bolju budućnost svih nas.