Dani hrvatskoga jezika

Autor: Lareta Žubrinić, 29. 3. 2011.

U tjednu od 14. do 18. ožujka obilježili smo Dane hrvatskoga jezika

U tebi sam vijek svoj proživio,
Drevni i lijepi jeziče Hrvata…

(V. Nazor)

Povodom Dana hrvatskoga jezika, koji se od 1997. svake godine obilježavaju od 11. do 17. ožujka, u  našoj su  školi taj tjedan  pod nastavom hrvatskog jezika organizirane radionice.

Posebno je zaduženje imala učenica osmog razreda Ema Medved  koja je izradila plakat o Danima hrvatskoga jezika te ga prezentirala pojedinom  razredu. Učenike viših razreda upoznala je, između ostalog,  s činjenicom da je ova kulturna i jezična manifestacija utemeljena u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967.

5. razred čitao je i slušao  pjesme posvećene hrvatskome jeziku (npr. Hrvatski jezik, Vladimir Nazor;  Jezik roda moga i  Rodu o jeziku, Petar Preradović).

U 6. razredu cijeli smo tjedan posvetili pjesmama napisanim na nekom od hrvatskih narječja. Pod prvim satom nastavnica hrvatskog jezika Lareta Žubrinić objašnjavala nam je što ćemo raditi: čitati pjesme na narječjima, napraviti rječnik, prevesti pjesme na standardni jezik pa zatim o njima napraviti plakate i  prezentirati ostalima na glavnom panou.

Mislili smo da će to biti lako. Ali nije! Ispostavilo se da su pjesme na narječjima teže razumljivije nego što smo očekivali.

Čakavske pjesme koje smo obrađivali su Moj did Drage Ivaniševića, Moja zemja Drage Gervaisa. Na kajkavskom narječju interpretirali smo pjesmu Kipec Nikole Pavića i Moja Podravina Miroslava Doleneca Dravskog te na štokavskom narječju Prva rič što sam je čuo  Vanje Radauša.

7. razred učio  je o povijesti hrvatskoga jezika - o prvoj hrvatskoj slovnici i rječniku, te o položaju hrvatskoga jezika u 19. stoljeću  i značaju   Ljudevita Gaja i nekim drugim značajnim događajima za vrijeme  hrvatskog narodnog preporoda.

8. razred je u sklopu Razvitka hrvatskoga jezika u 20. stoljeću posebno istraživao značenje  Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga jezika u povijesti hrv. jezika. Interpretirali su i pjesmu „Jezik roda moga“ Petra Preradovića, a nekoliko su sati posvetili radu na pojedinim obilježjima triju hrvatskih narječja.

Zahvaljujući ovakvom načinu obilježavanja Dana  hrvatskog jezika svi smo  naučili još nešto više o našem bogatom, lijepom i dragocjenom hrvatskom jeziku.

Izvor: Ena Dujak, učenica 6. razreda