Istina o pobjednicima

Autor: Lareta Žubrinić, 14. 10. 2014.

Obilaskom prve crte bojišnice 136. slatinske brigade učenici naše škole sudjelovali su u  terenskoj nastavi iz povijesti u okviru projekta Istina o pobjednicima koji provodi Udruga HVIDR-a Slatina

Naši su učenici sedmog i osmog razreda u ovoj terenskoj nastavi održanoj 10. listopada 2014. u pratnji učitelja povijesti Mirka Milaka imali prilike više se upoznati s tijekom Domovinskog rata na slatinskom području, kao i  s ustrojem 136. slatinske brigade Hrvatske vojske  te herojskim djelima hrvatskih branitelja.

U ovoj terenskoj nastavi sudjelovale su i druge osnovne škole: OŠ Mikleuš, OŠ Voćin, OŠ Davorin Trstenjak Čađavica, te OŠ Eugena Kumičića i OŠ Josipa Kozarca iz Slatine.

Cilj ove aktivnosti jest podići razinu informiranosti i znanja učenika osnovnih škola o zbivanjima u Domovnskom ratu u našem kraju, upoznati ih sa vrijednostima i istinom o Domovinskom ratu, ojačati njihovu nacionalnu svijest i  potrebu za čuvanjem uspomena na poginule hrvatske branitelje i civile u Domovinskom ratu.

O tome su im govorili  umirovljeni časnici poručnik Milan Dvojak i pukovnik Kazimir Libl iz Hrvatskog časničkog zbora – Gradski odbor Slatina, Mato Bubaš – prvi ranjeni gardista na našem području i predsjednik slatinske HVIDRE te branitelji Marko Kragujević i Ivan Medved.

Učenici i nastavnici ovom su prilikom odali počast poginulim hrvatskim braniteljima i civilima u Slatini, Ćeralijama, Voćinu i Četekovcu.

O okupaciji Voćina, logoru Sekulinci i hrabrim Voćinčanima učenicima je iz vlastitog iskustva govorio Darko Božičković, predsjednik Udruge hrvatskih dragovoljaca i veterana – Ogranak Voćin. Velečasni Mladen Štivin upoznao ih je s poviješću Voćina i crkve Pohođenja Blažene Djevice Marije. Govorio je o njezinom razaranju u Domovinskom ratu i obnovi nakon njega. Učenike i nastavnike pozdravio je i načelnik općine Voćin, Predrag Filić.

Završetkom ovog ciklusa od tri terenske nastave ne prestaju aktivnosti HVIDRE Slatina koje su u okviru ovog projekta provode sa sedam osnovnih škola iz Slatine i susjednih općina.

28. listopada na Dan obilježavanja osnutka 136. slatinske brigade, u Zavičajnom muzeju grada Slatine bit će otvorena prigodna izložba sa literarnim i likovnim radovima nastalim na temelju impresija učenika sa ovih terenskih nastava.

Izvor: HVIDR-a Slatina