Izložba "Istina o pobjednicima"

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 1. 11. 2014.

Učenici škole, sudionici terenske nastave "Istina o pobjednicima",  posjetili izložbu u Zavičajnom muzeju grada Slatine

U Zavičajnom muzeju grada Slatine posjetili smo izložbu likovnih i literarnih radova učenika osnovnih škola, sudionika terenske nastave o Domovinskom ratu „Istina o pobjednicima“,  realizirane u listopadu u organizaciji HVIDR-e i slatinskih  općina. Među mnogim radovima, našli su se i radovi učenika naše škole.

Izložba je, osim  učeničkih radova na temu Domovinskog rata, točnije slatinske 136. gardijske brigade, prikazivala i različite fotografije s bojišta na kojima su prikazani slatinski branitelji u trenucima rijetkog predaha između teških borbi.

Nakon pozdrava ravnateljice muzeja gospođe Dragice Šuvak, dočekali su nas Edina Balić, pripravnica za kustosicu i gospodin Dragan Bačmaga, muzejski tehničar, a ujedno i sudionik Domovinskog rata i pripadnik 136. slatinske brigade. Njegova dirljiva i emotivna priča o vremenu provedenom u ratu naučio nas je mnogo toga, a posebno da je branitelje vodila jedino ljubav prema svojoj domovini, slobodi i obitelji te da to tu žrtvu nikad ne smijemo zaboraviti.

Edina Balić upoznala nas je sa osnutkom i povijesti  ovog muzeja, ali pokazala nam i nove prostore koji se trenutno obnavljaju i čekaju svoje konačno dovršenje u stalnom postavu negdje početkom 2015. godine.

Pogledali smo i dio muzeja posvećen Milku Kelemenu, najpoznatijem slatinskom glazbeniku svjetskoga glasa.  U njegovoj zbirci vidjeli smo njegove fotografije, suvenire koje je skupio putujući po cijelome svijetu, notne zapise nekih od njegovih najpoznatijih skladbi, a između ostalog, najviše nam se svidio kipić „Porina“, nagrade koju je primio za životno djelo.

Izvor: Irena Marušić, 8.r., Novinarsko-literarna družina