Natjecanje mladih kemičara

Autor: Ksenija Vujić, 18. 11. 2014.

Učenici sedmog razreda dodatne nastave iz kemije Ana Škrnički, Marijan Škrnički, Sara Križetić i Marija Krupa sudjeluju u natjecanju rasta kristala „Ljepota kristalnih ploha“. Natjecanje su organizirali Hrvatska udruga kristalografa, Hrvatska kristalografska zajednica i Pliva. Natjecanje se održava u razdoblju od 26.9. do 23.12. 2014.

Ovim se natjecanjem učenici potiču na samostalan rad i aktivnosti koje nadopunjuju nastavni program. Natjecanje se provodi u tri kategorije: rast kristala u kristalu, rast kristala organske tvari i kristalni rast anorganske soli.

Učenici naše škole sudjeluju u natjecanju u trećoj kategoriji, kristalni rast anorganske soli. Sol koju smo dobili za natjecanje i koju dalje pažljivo istražujemo je modra galica ili bakrov (II) sulfat pentahidrat (slika 1)

Slika 1.

Osnovni zadatak natjecanja je napraviti što veći kristal. Kako nama ide možete pogledati u priloženim fotografijama.

Slika 2. Počinjemo ! :)

Slika 3. Otapanje modre galice

Slika 4. Dekantiranje smjese

Slika 5. Mladi kristal :)