ŠKOLA? OBRAZOVANJE!

Autor: Lareta Žubrinić, 14. 10. 2015.

HRVATSKI ŠKOLSKI MUZEJ poziva na suradnju dječje vrtiće, škole i druge odgojno-obrazovne ustanove s ciljem prikupljanja likovnih radova za odabir i slanje na 44. međunarodnu izložbu dječje likovne umjetnosti Lidice 2016. u Republiku Češku

Pravo na sudjelovanje imaju djeca i učenici od 4 do 16 godina.

Godine 2016. obilježava se 70 godina od osnivanja UNESCO-a .Jedan od glavnih prioriteta je promicanje obrazovanja i pristup svima na odgovarajuće obrazovanje kao temeljno pravo i preduvjet za razvoj društva.

Povodom ove obljetnice 44. Međunarodna izložba dječje likovne umjetnosti Lidice 2016. posvećena je temi:

ŠKOLA? OBRAZOVANJE!

Teme za nadahnuće:

Uskoro krećem u školu,

Kako izgleda škola?,

Moj put do škole,

Što se sve nalazi u mojoj školskoj torbi,

Moja škola; naši razredi, učionice i zbirke, laboratoriji, školske klupe, gimnastička dvorana, školsko igralište…,

Što se uči u školi i kako?,

Moj najdraži predmet,

Ljudi i škola – učenici/školske kolege, nastavno osoblje, kuhari/ce, domari, čistačice,

Iz školskog života – školski izleti i ekskurzije, izvanškolsko obrazovanje, školske priredbe, svečanosti, školski praznici, prošlost i sadašnjost – kako su naši preci stjecali obrazovanje?

Kako bi izgledala tvoja idealna škola?

Teme za stariju djecu: Pedagog John Amos Comenius (1592-1670) - učitelj naroda, Kako zamišljam sveučilište – znanost?, Što obrazovanje može učiniti za mene; što njime mogu postići?

Tehnike likovnog rada: crteži, slike, grafike, fotografije, keramika, kombinirane tehnike (skulpture, radovi od metala, keramika, drvo, staklo, tekstil, papir).

Maksimalan format rada 2D je 50 x 70 cm. Maksimalan format rada 3D je 120 x 120 cm, maksimalna težina 10 kg.

Broj radova iz ustanova nije ograničen. Jedan autor može poslati maksimalno dva rada u istoj tehnici rada. Jedan autor može poslati i više radova, ali u različitim tehnikama rada. Poslani radovi moraju biti u originalu, reprodukcije i kopije neće se uzimati u obzir. Fotografije moraju biti izrađene na kvalitetnom fotografskom papiru.

Rok za slanje radova:  31. prosinac 2015.

Na poleđini svakog rada obavezno navesti sljedeće (pisano čitljivim i velikim slovima):

• ime i prezime djeteta (prvo ime pa prezime)
  • naslov rada
  • datum rođenja, godine i spol
  • puno ime i adresa škole ili ustanove (adrese po načelu: ime škole, ulica, broj, poštanski broj, grad, država)
  • broj telefona škole ili ustanove
  • e-mail škole ili ustanove
  • Radove treba poslati na adresu : HRVATSKI ŠKOLSKI MUZEJ, Trg maršala Tita 4, 10 000 Zagreb

Pristigle radove će pregledati te odabrati stručno povjerenstvo, uz napomenu da radove ne vraćamo.

Povratna vijest o rezultatima natječaja biti će objavljena u svibnju 2016. godine na službenim web stranicama The Lidice Memorial, Lidice Gallery.