SFerin natječaj 2018.

Autor: Eva Turza Mitrović, 23. 1. 2018.

Poštovani,
    Zadovoljstvo nam je pozvati Vas da sudjelujete u SFerinom literarnom i likovnom natječaju za djecu i mlade. Molimo Vas da svojim učenicima i nastavnicima književnosti i umjetnosti prenesete naš poziv na suradnju, kao i ovogodišnje zadane teme. Molimo Vas da pažljivo pročitate pravila koje slijede u nastavku dopisa.

Radovi mogu biti na jednu od sljedećih tema:

Osnovna škola (1. – 4. razred)

* Pahuljice od duge

* Izvanzemaljac u mojoj čarapi

* Svemirski trampolin

* Izvanzemaljac u mojoj čarapi

Osnovna škola (5. – 8. razred)

* Putovnica za Atlantidu

* Samospašavajuća princeza

* Džepna elektrana

* Hrčkorog

Srednja škola

* Agencija za lažne vijesti

* Geni na popustu

* Ispod površine

* Kolektivna iluzija

Svaki rad obavezno mora sadržavati sljedeće podatke:

● ime i prezime autora

● razred

● ime i kontakt podatke nastavnika mentora (telefon, e­mail adresu)

● naziv i adresu škole (samo ime škole nije dovoljno!)

● odabranu temu

Radovi koji ne sadrže te podatke, na žalost, ne mogu ući u konkurenciju. Rok za predaju ističe 31. ožujka 2018.

Primljeni radovi se ne vraćaju. Radovi pristigli nakon roka neće se razmatrati.

Radovi moraju biti u žanru znanstvene fantastike ili fantasya. Radovi izvan žanra neće se razmatrati.

UPUTE:

LITERARNI RADOVI:

• šalju se isključivo mailom na natjecaj@sfera.hr
  • radovi mogu biti napisani isključivo u Word formatu, ne u PDF-u ili fotografirani/skenirani
  • Word datoteku treba nasloviti na sljedeći način: Tema – Ime Prezime (e.g., Putovnica za Atlantidu – Marija Kovač)
  • trebaju biti u fontu calibri, veličina 12, prored 1.5, dužine do 20 kartica teksta
  • gore navedeni podaci trebaju biti na početku ili kraju rada, ne u zasebnom dokumentu ili tijelu maila
  • ukoliko se u jednom mailu šalje više radova, svaki treba biti u zasebnoj Word datoteci
  • literarni radovi ne bi trebali biti eseji već priče ili novele

LIKOVNI RADOVI:

• šalju se isključivo običnom poštom (ne mailom, preporučeno, hp expressom itd.) na adresu:

Društvo za znanstvenu fantastiku Sfera

(literarni i likovni natječaj za djecu i mlade)

IV. Podbrežje 5

10020 Zagreb

Radove nije moguće osobno donijeti. Radovi koji budu donešeni, a ne poslani, neće ući u konkurenciju.

• tehnika nije zadana. Međutim, ukoliko se radi o radu u digitalnom formatu (fotografiji, digitalnom crtežu/slici itd.), obavezno je rad isprintati i poslati običnom poštom.
  • ukoliko više učenika radi jedan rad, molimo da se pošalju fotografije procesa kako bismo mogli potvrditi da su svi potpisani učenici doista sudjelovali u izradi. Fotografije izrade možete poslati na mail natječaja uz napomenu za koji su radi, ili isprintati i poslati zajedno s radom.
  • radovi trebaju biti poslani do kraja natječaja, ne i isporučeni. To znači da zadnji datum na poštanskom žigu smije biti 31. ožujka 2018., ali da rad ne mora do tog datuma stići na adresu natječaja.

Sve pristigle radove pažljivo će razmotriti i vrednovati SFerin žiri za dječje nagrade, a najbolje autore i autorice ćemo nagraditi na svečanoj Skupštini SFere, središnjem događaju najveće godišnje konvencije u Hrvatskoj, SFeraKona 2018., u Zagrebu. Na istoj manifestaciji bit će postavljena izložba nagrađenih likovnih radova.

Rezultati natječaja bit će objavljeni na web stranicama SFere i SFeraKona krajem travnja, kad će nagrađenim učenicima na adresu škole biti poslana obavijest o nagradama te točnoj lokaciji i vremenu održavanja Skupštine. Oni koji ne budu u mogućnosti doći na dodjelu, svoje će nagrade dobiti poštom na adresu škole.

Društvo SFera (www.sfera.hr) je zagrebačko društvo za znanstvenu fantastiku. Djeluje kao udruga koja promiče fantastiku i znanstvenu fantastiku u Hrvatskoj, te potiče domaće SF stvaralaštvo kroz kulturne programe, poput SFeradionice (radionice kreativnog pisanja), Lekt­SF­Ire (književnog kluba), SF Vintage (projekcije filmova s predavanjima), Žanrovskog žrvnja (radionice kreativnog pisanja za učenike srednjih škola), Predavanja u SFeri, SFera u Profilu, Sfera u Booksi, i SFeraKon. Osnovni cilj Društva je združiti ljude, prvenstveno djecu i mladež, koje interesiraju znanstvena fantastika i srodni žanrovi (fantasy, nadnaravni horor) te znanost općenito. Sfera također dodjeljuje najstariju nacionalnu nagradu za domaća znanstvenofantastična djela ­ nagradu SFERA. SFERICAMA se od milja nazivaju nagrade pobjednicima SFerinog literarnog i likovnog natječaja za djecu i mlade koje se na SFeraKonu djeci i mladima tradicionalno uručuju ravnopravno i istovremeno kad i odraslima nagrada SFERA.

SFeraKon (www.sferakon.org) je najstarija i najuglednija konvencija fantastike i znanstvene fantastike u ovom dijelu Europe, a ove će se godine održati 40. put za redom. O točnoj lokaciji i terminu održavanja SFeraKona nagrađeni učenici bit će pravovremeno obaviješteni.

Ukoliko imate pitanja, molimo Vas da prvo konzultirate Često pitana pitanja koja ste dobili u zasebnoj datoteci u istom e-mailu kojim je stigao i ovaj dopis.

Za dodatne informacije slobodno kontaktirajte:

Paula Borošak

Predsjednica žirija za SFERICE

SFera, društvo za znanstvenu fantastiku

Mail: paula@sfera.hr

Web. www.sfera.hr