Likovni natječaj "Velikani hrvatske prošlosti"

Autor: Eva Turza Mitrović, 3. 10. 2018.

Osnovna škola Grigora Viteza i Dječji vrtić Iskrica organiziraju likovni natječaj „Velikani hrvatske prošlosti“.

Likovni natječaj „Velikani hrvatske prošlosti“ ima za cilj kroz likovne tehnike osvijestiti i pokrenuti kreativnost djeteta nudeći mu pravo na znanja i doživljaj prošlosti svoga naroda, te pravo na stvaranje stava i osobne vizije osjećaja nacionalne pripadnosti i pripadanje kulturnoj civilizacijskoj jedinstvenosti. Također, uz slobodno odabran likovni sadržaj, cilj je razvijati sposobnost prikazivanja i izražavanja ljudskog lika u vidu portreta.

Motiv ovogodišnjeg, trećeg po redu natječaja, hrvatski je znanstvenik, vizionar i umjetnik Ruđer Josip Bošković, a natječaj je predviđen za individualni rad djece vrtićke i rane školske dobi (1. – 4. razred osnovne škole).

„Zbog čega, ponekad, dok kroz zrak blista

zračni Titan i dok svjetlost mu se čista

rasipa posvud, po Svemiru cijelom,

lik mu taman bude, kao zastrt velom?

Zašto naglo tamna, k'o nestrpljiva

noć čak usred dana iznenada biva,

ukrasivši Olimp sav sjajnim zvijezdama?“

Ruđer Bošković

Matematičar, astronom, geodet, fizičar, filozof, isusovac, arheolog, meteorolog pa i književnik, Ruđer Josip Bošković (Dubrovnik18.svibnja 1711. – Milano13. veljače 1787.) jedan je od rijetkih velikih mislilaca koji svojim postojanjem i djelovanjem obilježavaju mnogo više od razdoblja u kojem su djelovali, a čiji se utjecaj i naslijeđe stoljećima poslije proučavaju i služe za usmjeravanje i nadahnjivanje  budućih naraštaja. Svojim je dostignućima na poljima matematike, fizike i astronomije Ruđer Josip Bošković stekao svjetsku slavu. Uz svakodnevan znanstveni rad, noću je proučavao komete, pisao poeziju, dio života radio kao trgovac kako bi prehranio obitelj, a prijatelje je, zbog svog vedrog duha i otvorene naravi, imao diljem svijeta. Napisao je mnogo, izuzetno značajnih djela, a zbog utjecaja na hrvatsku i svjetsku znanost njegovo ime nose brojne škole, sveučilišta i instituti diljem svijeta.

Natječaj traje do 16. studenoga 2018.g., a odabrani pristigli radovi bit će izloženi u Osnovnoj školi Grigora Viteza u Zagrebu, Kruge 46 i Dječjem vrtiću „Iskrica“, Kruge 3, Zagreb, od 3. prosinca 2018. godine.

Rezultati natječaja, kao i nadnevak svečane podjele priznanja i pohvalnica, bit će objavljeni na mrežnim stranicama Dječjeg vrtića „Iskrica“ i Osnovne škole Grigora Viteza,  21. studenoga 2018.godine.

Djeca u dječjim vrtićima, kao i učenici u školama, sa svojim će mentorima istražiti rad i djelo znanstvenika Ruđera Josipa Boškovića i njegovu važnost  za hrvatsku i svjetsku znanost općenito. Proučavajući povijesne materijale,  fotografije i cjelokupno naslijeđe  Ruđera Josipa Boškovića, djeca će vizualizirati njegov lik i prenijeti ga, u vidu portreta,  na papir, u skladu s vlastitim doživljajem.

Pristigli radovi bit će podijeljeni u pet kategorija:

1. Djeca vrtićke dobi
  2. Učenice/učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole
  3. Djeca vrtićke dobi s posebnim odgojno – obrazovnim potrebama
  4. Učenice/učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole s posebnim odgojno – obrazovnim potrebama
  5. Polaznici hrvatske nastave u inozemstvu (djeca vrtićke i rane školske dobi (1. – 4. razreda osnovne škole))

Stručno povjerenstvo odabrat će najuspješnije radove koji će biti izloženi.

Od izloženih radova odabrat će tri najuspješnija u svakoj od  kategorija, čiji će autori i mentori biti prigodno nagrađeni i pohvaljeni na svečanosti otvorenja izložbe.  Uz izložbu radova i završetak natječaja bit će tiskan i katalog s posebno uspješnim ostvarenjima.

Predispozicije natječaja:

Rad treba biti na formatu do 35 cm x 30 cm i izrađen kombiniranom tehnikom – (voštane pastele i vodene boje). Na poleđini rada obvezno treba zalijepiti priložen i čitkim slovima popunjen obrazac sa sljedećim podatcima:

• ime, prezime autorice/autora,
  • dob autorice/autora,
  • razredni odjel,
  • ime i prezime mentorice/mentora,
  • telefonski broj mentorice/mentora,
  • kategoriju ( 1., 2., 3., 4. ili 5.),
  • naziv i adresu ustanove,
  • telefonski broj i e-mail adresu ustanove

Radovi koji neće imati priložen i čitko popunjen obrazac na poleđini, kao i oni koji neće biti u skladu s propozicijama natječaja, bit će izuzeti iz odabira. Pristigli radovi neće biti vraćeni.

Sve radove potrebno je, do naznačenog nadnevka, poslati  na sljedeće adrese:

• OŠ Grigora Viteza, Kruge 46, 10 000 Zagreb (za kategorije 2.,4. i 5.),
  • DV Iskrica, Kruge 3, 10 000 Zagreb (za kategorije 1.,3. i 5.),

s naznakom: Za natječaj „Velikani hrvatske prošlosti“

Prošlih ste nas godina razveselili velikim odazivom, pa vas pozivamo da nam i ove godine u što većem broju šaljete svoje radove, koje s nestrpljenjem očekujemo.

Organizatori natječaja

Priloženi dokumenti: