2017-10-03 09:02:26

Anketa za učenike 6. i 8. razreda
Dragi učenici, kolegice knjižničarke Jasna Milički i Ana Sudarević već neko vrijeme istražuju navike čitanja naših učenika. Zainteresirani mogu ispuniti kratku anketu koja se tiče e-lektire.

Pozivamo vas na suradnju i sudjelovanje u istraživanju "Čita li se e-lektira". 

Za potrebe toga oblikovana je online anketa dostupna na linku: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKwuzt0ln-PPLDC1QJsB1VvIl4f2M8ta9cjXbzZyp3beou5g/viewform?c=0&w=1

 Također, anketa je dostupna i na web stranicama:

http://http://www.knjiznicari.hr/ UDK02/index.php/UDK_02

http://knjiznicari.skole.hr/

 

Istraživanjem želimo obuhvatiti što veći broj ispitanika iz cijele Hrvatske kako bismo dobile relevantne rezultate. Stoga vas molimo da među učenicima 6. i 8. razreda organizirate ispunjavanje online upitnika u razdoblju od 2. do 31. listopada 2017. godine.

 Ovo istraživanje nastavak je istraživanja provedenog 2015. godine kada su u njemu sudjelovali učenici 6. razreda ( http://www.azoo.hr/images/ izdanja/28_skola_knjiznicara. pdf ).

Ove godine istraživanje želimo ponovo provesti među učenicima šestih razreda, ali uključujemo i osmaše (budući da su oni ispunjavali anketu prije dvije godine).

 

Ciljevi ovog istraživanja su:

·         utvrditi stavove i navike učenika prema e-knjigama s naglaskom na lektirna djela

·         usporediti rezultate učenika u razmaku od dvije godine (tadašnji šestaši, sada osmaši)

·         usporediti rezultate šestaša 2015. i 2017. godine

Polazimo od pretpostavke da, unatoč zadovoljenim tehničkim uvjetima, učenici nedovoljno poznaju i koriste mogućnosti novih medija. I dok je, s jedne strane to znak  da treba intenzivnije poticati medijsku pismenost, s druge strane, želimo pokazati da djeca još uvijek daju prednost tiskanim knjigama te da i dalje trebamo inzistirati na njihovoj nabavi za naše knjiznice. Ipak, uloga je školske knjižnice poticati čitanje na bilo kojem mediju, stoga nam dobiveni podaci mogu pomoći u utvrđivanju koji su mogući nedostaci i što bismo trebali mijenjati, te s kojim posebnostima raspolažemo i što možemo ponuditi drugima kao izvrsnost u poticanju čitanja elektroničkih knjiga.

 Dobivene rezultate planiramo predstaviti na XXX. projetnoj školi školskih knjižničara 2018. godine.

 Iskreno se nadamo da ćete se odazvati ovom pozivu jer jedino na empirijski utemeljenim podatcima možemo tražiti da se uvedu promjene u rad, važnost i značenje koje školske knjižnice imaju u formalnom obrazovanju i odgoju mladih te pripremi za cjeloživotno učenje.

  Unaprijed zahvaljujemo na suradnji, a ako imate bilo kakvih pitanja, slobodno nam se javite.

dr. sc. Jasna Milički (jasna.milicki@zg.t-com.hr)

Ana Sudarević, dipl. knjiž. (ana.sudarevic@yahoo.ca)

 

 

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica