Svjetski dan poezije

Autor: Eva Turza Mitrović, 20. 3. 2020.

Svjetski dan poezije obilježavamo 21. ožujka u cilju promicanja pisanja, čitanja, podučavanja i izdavanja poezije širom svijeta.

UNESCO je ovaj datum odabrao 1999. godine kako bismo uspostavili tradiciju slavljenja poetskog izražavanja.

Pjesnik svojim lijepim riječima, izražajnim sredstvima i darom slaganja riječi može sasvim običan, svakodnevni predmet pretvoriti u najzanimljiviji motiv.

Danas, kad smo suočeni s novim izazovima i problemima, utjehu možemo pronaći u stihovima hrvatskih i svjetskih pjesnika koji su nam dostupni online. Pokoji stih i jedna šalica čaja moja je preporuka za razbibrigu sutra, prvi vikend nakon online radnog tjedna.

Donosim samo jednu poveznicu od mnogih: https://www.poezija.info/hrvatska/

Posebno obratite pažnju na Ivana Gorana Kovačića kojemu je 21. ožujka 107. obljetnica rođenja.

Prošle školske godine dobro smo se zabavili aktivnošću "Pjesnička zbrka" koju ove godine, nažalost, ne možemo održati. Zato sam za vas pripremila dvije igre kako biste malo skratili vikend i prisjetili se školske knjižnice. Za predmetnu nastavu pripremila sam igru uparivanja: naslov pjesme treba pridružiti njezinom autoru. Imate 5 "života" i niste vremenski ograničeni. Predmetna nastava vježbat će čitanje i spretnost. Pjesma Grigora Viteza "Kako živi Antuntun" malo je "pobrkana" i treba pronaći pravi redoslijed riječi u stihovima.

Zabavite se i odigrajte!

Igra za razrednu nastavu

Igra za predmetnu nastavu

Pozdrav od vaše knjižničarke!

P.S. Koristim priliku da upozorim kako se neki lektirni naslovi mogu pronaći online, a vezu i upute naći ćete na web stranici škole, odjeljak "Naša knjižnica"