Medijski tekst u časopisima za mlade - 7.r.

Autor: Eva Turza Mitrović, 12. 5. 2022.

Na satu Hrvatskoga jezika s knjižničarkom učenici 7.r. upoznali su se s časopisima za mlade. Naučili su što sve jedan časopis mora sadržavati, kako treba izgledati, a okušali su se i u izradi razrednih novina.

Na početku sata učenici su prolistali časopise i olujom ideja nabrojali što im je sve privuklo pažnju. Zaključili su kako časopis mora biti zanimljiv, imati puno slika, razumljivog teksta poučnog i zabavnog karaktera.

Zatim su uočili i definirali dijelove časopisa: naslovnicu, sadržaj, rubriku, članak i fotografiju. Naučili su što su grafički elementi: okvir, nadnaslov–naslov–podnaslov-međunaslov, okvir, fotografije, potpis pod fotografijom, ilustracije, duplerica. Sve su te elemente pronašli u časopisu, a naučili su i važnost grafičkog oblikovanja, odnosno prijeloma.

Nakon samovrednovanja kojim su procijenili vlastito znanje, učenici su podijeljeni u skupine. Zadatak im je bio osmisliti skicu razrednih novina. Svaka skupina osmislila je jedan dio: naslovnicu, intervju, zanimljiv događaj i digitalni sadržaj uz časopis. Njihovu skicu prilažemo u dokumentu, uz napomenu kako se na kraju dokumenta nalazi QR kod koji možete skenirati i odigrati igru koju su stvorili naši sedmaši.

Eva Turza Mitrović, knjižničarka i Božica Filipović Veg, uč. Hrvatskoga jezika

Priloženi dokumenti: