Nacionalni dan znanosti o okolišu

Autor: Lareta Žubrinić, 2. 3. 2021.

Naši petaši, ekolozi Učeničke zadruge "Bukvica", obilježili su sa svojom učiteljicom prirode Sabinom Karzalko Nacionalni dan znanosti o okolišu (28. veljače).

Obilježavanjem ovog dana želi se potaknuti ljude da preuzmu odgovornost za očuvanje planeta, a posebice zaštićenih područja.
Poslušajte i pročitajte njihove poruke i slijedite primjer!

Podržavaj one hotele, avionske kompanije, odmarališta, brodske kompanije, turističke agencije koji unapređuju štednju energije i zaštitu okoliša, čuvaju kvalitetu vode i zrak

Ne kupuj proizvode izrađene od ugroženih biljaka ili životinja (npr. od kornjačevine, životinjske kože, perja i sl.)

Za sobom ostavi samo otiske stopala. Sa sobom odnesi samo fotografije. Ne piši grafite! Ne ostavljaj smeće! Ne odnosi “suvenire” s historijskih mjesta, nacionalnih i prirodnih parkova.

Uvijek slijedi zacrtane putove. Ne uznemiravaj životinje, ne beri biljke, ne uništavaj njihova prirodna staništa.

Poštuj krhkost zemlje. Shvati da, ne pomogneš li njihovom očuvanju, jedinstvena i lijepa odredišta možda neće više postojati za buduće naraštaje.

Gdje god je moguće hodaj pješice ili koristi javni prijevoz.

Ova je aktivnost dijelom etwinning projekta"Small step to a big goal - what can I do for Earth?".

Izvor: Sabina Karzalko, učiteljica prirode i biologije