Tko je Vladimir Nazor?

TKO JE VLADIMIR NAZOR?

„Rodih se u gradiću na žalu morskog kanala. Pred njime more s jedrenjačama i parobrodima, koji prolaze, a da - ponajviše - i ne ulaze u pristanište; s one strane vode daleko ljubičasto kopno s dugom morskom kosom; za gradićem krševit kraj, našaran zelenilom vinograda i maslinika.“

(http://www.os-vnazora-postira.skole.hr/nazorovidani/nazor.php)

VLADIMIR NAZOR  rođen je 1876. u  Postirama na otoku Braču gdje je završio osnovnu školu, a gimnaziju u Splitu. Kasnije odlazi na studij prirodnih znanosti u Graz poslije kojega radi kao profesor i upravitelj dječjeg doma i sirotišta. Godine 1942. priključuje se partizanskom pokretu, a poslije Drugoga svjetskog rata obnaša više političkih dužnosti (predsjednik ZAVNOH-a, predsjednik Sabora).

Ubraja se među najplodnije hrvatske pisce: pisao je lirske i epske pjesme, pripovijetke, romane, putopise i dnevnike.

Sva su životna djela prožeta njegovim životnim uvjerenjem: pobjedom dobra nad zlim. Zanosno piše o prirodi, zemlji i čovjeku, radujući se životnim ljepotama i vrijednostima.

Najvažnija djela:

• zbirke pjesama: Slavenske legende, Hrvatski kraljevi, Pjesni ljuvene
  • epski spjev Medvjed Brundo
  • zbirke autobiografskih pripovijedaka: Priče iz djetinjstva, Priče s ostrva, iz grada i s planine
  • pripovijetka Veli Jože
  • romani: Krvavi dani, Šarko

Umro je u Zagrebu 1949.

U spomen na ovog velikog hrvatskog pjesnika od 1996. godine održava se kulturna manifestacija Nazorovi dani, a po njemu je nazvana i državna nagrada koja se dodjeljuje svake godine za najbolja umjetnička ostvarenja u književnosti, glazbi, filmu, likovnim i primijenjenim umjetnostima, kazališnoj umjetnosti te arhitekturi i urbanizmu.

Pripremila: Sanja Pajnić, knjižničarka