Osnovna škola

Vladimira Nazora

Nova Bukovica

KRIVNJA I SRAM – EMOCIJE KOJE NAS VODE KA PROMJENI

U ponedjeljak 10. veljače 2025. pedagoginja je naše škole, Ruža Živković, sa učenicima obrađivala nešto složenije emocije koje se nikada ne manifestiraju same nego uvijek dolaze praćene još nekim emocijama i reakcijama, a to su „krivnja“ i „sram“. Kreativnom i edukativnom radionicom učenici su naučili što su to „krivnja“ i „sram“ te kako se oni uče i razvijaju.

Ove radionice su osmišljene s ciljem preventivnog djelovanja na učenikove emocije u pojedinoj situaciji, a sve u sklopu odobrenog projekta od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih pod nazivom “Upoznaj svoje emocije – briga za mentalno zdravlje najmlađih”. Radionice su osmišljene i vođene prema pričama psihologinja i terapeutkinja Tatjane Gjurković i Tee Knežević.

Krivnja je emocija koja se javlja kada osjećamo da smo učinili nešto pogrešno. Pomaže nam prepoznati i ispraviti greške te razvijati osjećaj odgovornosti. Iako može biti korisna, prekomjerna krivnja može opterećivati i narušavati samopouzdanje. Važno je znati razlikovati opravdanu krivnju (kada smo zaista nekome nanijeli štetu) od one koja je pretjerana ili neutemeljena. Ako osjećate krivnju, pokušajte razgovarati s nekim – priznati pogrešku i ispraviti je uvijek je najbolji korak.

Sram, s druge strane, nije usmjeren na naše postupke, već na nas same. Može izazvati osjećaj manje vrijednosti i povlačenja iz društva. Sram je često povezan s brigom o tome kako nas drugi vide. Iako je prirodan, dugotrajni sram može biti štetan za emocionalno zdravlje.

Kako se nositi s ovim emocijama? Razgovor, tehnike disanja i osvještavanje uzroka osjećaja ključni su koraci u nošenju s emocijama pa smo i mi radili na tome da prepoznamo ove emocije, naučimo kako djelovati na njih te naučeno primijenimo u svakodnevnom životu.

Korelacijom sa likovnom kulturom učenici su prikazali navedene emocije na vlastitom primjeru te su po želji situacije podijelili sa ostatkom razreda. Sramne i krivne situacije svima su nam bile slične i poznate te su se učenici još više zbližili uvidjevši da i drugi imaju iste takve situacije i da sa svojim prijateljima mogu pričati o tome.

Zapamtite – emocije poput krivnje i srama nisu naši neprijatelji, već signali koji nas mogu naučiti važnim lekcijama. Pravilnim pristupom djeca mogu razviti emocionalnu otpornost i suočiti se s izazovima.

Ako trebate podršku, obratite se školskom stručnom suradniku, našoj pedagoginji Ruži Živković – ona je uvijek tu za vas!

Pročitajte još

Dječji radovi

Dječji radovi

UPOZNAJ SVOJE EMOCIJE: ANKSIOZNOST Što su to emocije, svi jako dobro znaju, pa tako i učenici 2. razreda naše škole. Osobito su vješti u prepoznavanju onih osnovnih emocija: sreće, tuge, ljutnje i straha. No, ovoga su petka 28. ožujka naučili i jednu tešku i neugodnu...

Obnovili smo status eTwinning škole

Obnovili smo status eTwinning škole

Po četvrti puta zaredom naša je škola dobitnica statusa i oznake eTwinning škole! U eTwinning zajednicu naša je škola uključena od 2013. godine, a od 2019. godine, kada smo bili jedina eTwinningova škola u Virovitičko-podravskoj županiji, kontinuirano radimo i na...

Skip to content