UPOZNAJ SVOJE EMOCIJE: STRAH
Razgovarali smo o strahu i fobijama – i otkrili da se svi ponekad bojimo
U ponedjeljak 31. ožujka 2025. pedagoginja je naše škole, Ruža Živković, sa učenicima 3. i 4. razreda obrađivala emociju straha. Kreativnom i edukativnom radionicom učenici su naučili što je to strah, a što je to fobija i kakve sve vrste fobija postoje. Neke su nam bile toliko nevjerojatne da smo se čak i nasmijali, a za neke nam se „ledila krv u žilama“ jer se toga i sami bojimo.
Ove radionice su osmišljene s ciljem preventivnog djelovanja na učenikove emocije u pojedinoj situaciji, a sve u sklopu odobrenog projekta od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih pod nazivom “Upoznaj svoje emocije – briga za mentalno zdravlje najmlađih”. Radionice su osmišljene i vođene prema pričama psihologinja i terapeutkinja Tatjane Gjurković i Tee Knežević.
U sklopu preventivnog programa „Upoznaj svoje emocija“, učenici naše škole sudjelovali su u radionici na temu straha i fobija, prilagođenoj njihovoj dobi i iskustvima. Radionica je održana u 3. i 4.r. naše škole, a cilj joj je bio pomoći djeci da prepoznaju osjećaj straha, razlikuju ga od fobije, i nauče kako se s njime mogu nositi na zdrav način.
Djeca su kroz razgovor, igru i slikovnice otkrila da strah nije nešto čega se treba sramiti – naprotiv, to je emocija koja nas često štiti. Naučili su da je normalno osjećati strah u određenim situacijama, ali i da ponekad strah može postati prevelik i početi nas sputavati – tada govorimo o fobijama.
Kroz priče, crteže i igre uloga učenici su podijelili svoje strahove (od mraka, pasa, zmija, pauka, grmljavine, šume i sl.) i osjetili veliko olakšanje kad su shvatili da nisu sami u tim osjećajima. Također su naučili tehnike za smirivanje straha, poput dubokog disanja, pozitivnog razmišljanja i razgovora s odraslima kojima vjeruju.
Ovakve radionice dio su naših stalnih napora da se učenicima pruži emocionalna podrška i razvijaju njihove socijalne i emocionalne vještine, jer znamo da briga o mentalnom zdravlju počinje već u najranijoj dobi.
Sa učiteljicom informatike Anom Stipić digitalno su obradili temu fobija te su neke njima najzanimljivije prikazali u digitalnom obliku izrađujući digitalnu slikovnicu fobija. Naravno morali su sami istražiti i pretražiti navedene fobije koristeći informatička znanja stečena u prva tri razreda školovanja. Što smo sve radili možete pogledati u nastavku.
Tekst i fotografije: Ruža Živković, pedagoginja
Digitalna slikovnica fobija: Ana Stipić, učiteljica informatike


