Osnovna škola

Vladimira Nazora

Nova Bukovica

UPOZNAJ SVOJE EMOCIJE: ANKSIOZNOST

Što su to emocije, svi jako dobro znaju, pa tako i učenici 2. razreda naše škole. Osobito su vješti u prepoznavanju onih osnovnih emocija: sreće, tuge, ljutnje i straha. No, ovoga su petka 28. ožujka naučili i jednu tešku i neugodnu emociju (tešku kako za proživljavanje, tako i za izgovaranje), a to je anksioznost. U razgovoru sa školskom knjižničarkom Božicom Filipović Veg priznali su da ne znaju što bi ta emocija bila i jesu li je ikada osjećali, no uskoro smo ustanovili da svi ponekad osjećamo neku nelagodu, nemir ili uznemirenost kada na primjer trebamo odgovarati neki predmet, pisati ispit, odvojiti se od roditelja, makar i na kratko ili u strahu od neugodnih iskustava često poželimo ostati kod kuće i ne sudjelovati ni u čemu.

Da je osjećaj anksioznosti posve normalan i da se s njime možemo i trebamo nositi dokazale su nam predivne slikovnice autorica Tatjane Gjurković i Tee Knežević. Učenici su najprije pozorno poslušali priču o malenom klokanu koji osjeća nemir kad je odvojen od mame, a koju im je pročitala knjižničarka. Zatim su se podijelili u 3 skupine i proučili ostale slikovnice s temom anksioznosti, o njima kratko porazgovarali te poželjeli nacrtati dio priče ili lika koji ih se najviše dojmio. Osim što su se dobro zabavili i napričali s knjižničarkom, učenici su naučili što je to anksioznost, prepoznali situacije u kojima su se osjećali poput naših likova iz slikovnica te su naučili kako se nositi s tom neugodnom emocijom kada ih sljedeći puta „spopadne“.

Prepoznali su i simptome anksioznosti poput:

– boli u trbuhu

– znojenja dlanova

– nemirnih ruku ili nogu

– igranja s kosom ili kidanja/grickanja noktiju

– osjećaja grča u želudcu i sl.

 

Na kraju dvosata učenici su pokušali prema zadanim sličicama u Emocionalnoj početnici prepoznati koje su emocije ugodne, koje neugodne, a koje mogu povremeno biti i ugodne i neugodne, ovisno o situaciji. Za kraj vam nudimo savjete učenika 2. razreda koji kažu:

 

Ukoliko vas uhvati anksioznost, pokušajte se opustiti na sljedeće načine:

– gledanjem primjerenih crtanih filmova

– igranjem omiljene, nenasilne igrice

– razgovorom s roditeljima ili nekim od starijih u blizini

– crtanjem

– dobrom pripremom kako vam situacija ne bi izazivala neugodu (npr. učenjem pred ispit i sl.)

– igranjem i druženjem s prijateljima

Naučili smo da je osjećaj anksioznosti trenutak koji ne traje dugo, koji prolazi, ali nas uči kako se nositi s različitim situacijama u svakodnevnom životu.

 

 

Tekst i fotografije: Božica Filipović Veg, školska knjižničarka

Pročitajte još

Obavijest o štrajku

Obavijest o štrajku Temeljem članka 214. Zakona o radu Sindikat Preporod najavio je štrajk u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica za četvrtak -  3. travnja 2025.Učenici trebaju doći u školu te će za njih biti organizirane nastavne aktivnosti u skladu s uvjetima. Prehrana...

Skip to content