Dobrodošli u našu školu!
Welcome to our school!
Vitajte v našej škole!
Willkommen in unserer Schule!
Opća pučka škola
Osnovna škola Vladimira Nazora – Nova Bukovica
(Prva stranica Spomenice škole iz 1880.,
u kojoj se spominje godina 1857. kada su mještani počeli iskazivati želju za postojanjem škole na ovome području te su se organizirali kako bi svi zajedno skupili novac za izgradnju školske zgrade u selu.
Zapisivati počeo “ravnajući učitelj” Stjepan Suša)
Nova školska zgrada dovršena je u ljeto 1867. i koštala je 25 000 forinti.
Nastala spajanjem konfesionalnih škola iz Nove i Gornje Bukovice u opću Pučku školu.
Škola je službeno započela s radom
10. siječnja 1868. godine.
Prvi učitelj bio je Josip Schlumph.
Od 1880. godine škola je četverorazredna.
1874. otvorena je školska knjižnica uz pomoć župnika Franje Radočaja koji je poklonio većinu knjiga.
U skladu s tadašnjim preporukama na školi je 1886. osnovan školski vrt. Prilikom izlaganja na gospodarskom sajmu 1889. škola je za svoj rad dobila odlikovanje.
1891. iza školske zgrade sagrađeno je gombalište, školsko igralište sa motkom za penjanje, prečama i ručama.
1913. podignuta je sadašnja školska zgrada (stari dio).
1925. školska učiteljica Marija Ribić (radila od 1898. do 1930.) osniva školu rada u kojoj djeca uče crtati, plesti, šiti, a svoje proizvode prodaju posjetiteljima završne školske priredbe.
Škola radi u teškim uvjetima, bez knjiga kroz II. svjetski rat. Nakon rata, škola i učitelji aktivno rade na opismenjavanju stanovništva.
1951. škola dobova naziv Narodna šestogodišnja.
1968. na stotu godišnjicu postojanja škola dobiva naziv – Vladimir Nazor.
Školske godine 1970./71. izbija veliki požar te dio škole postaje neupotrebljiv. Zgrada se adaptira samodoprinosom tek 1984. god.
1983. novobukovačka škola postaje dijelom OŠ Mikleuš, a od 1. rujna 1994. ponovno postajemo samostalna škola.
U vrijeme Domovinskog rata 1991. većina djece zbog opasnosti od napada sklonila se na sigurno. Sva školska dokumentacija je sklonjena. Redovna nastava počela je u siječnju 1992.
1994. godine OŠ Vladimira Nazora opet postaje samostalna škola, a 1996. ministica Ljilja Vokić otvara novu školsku zgradu Područne škole u Miljevcima.
U svibnju 2009. ministar Petar Čobanković položio je kamen temeljac te tako počinje dogradnja novog dijela škole kojom će se sagraditi nove prostorije za informatičku učionicu, knjižnicu i čitaonicu, kuhinju i blagovaonicu, dvije nove učionice i sanitarni čvor.
MOTO ŠKOLE:
“Što sanjah, ti ćeš i uradit moći!”
(pjesma Štap, V. Nazora)
Istaknut ćemo neke važne godine:
– 1857. stanovnici Nove Bukovice otkupili su jednu kuću koja je poslužila za prvu školsku zgradu , dakle prošlo je 165 godine od prvog spomena školstva na ovom području.
– 1868. otvorena je nova zgrada škole s jednom učionicom i sa stanom za učitelja. Slavimo 155 godina od službenog otvaranja prve škole u Novoj Bukovici.
– Od 1968. (55. godine) škola nosi ime Vladimira Nazora.
– 1913. sagrađena je zgrada matične škole u kojoj se sada nalazimo – 110. godina naše sadašnje školske zgrade!
– Otvaranje novog dijela matične školske zgrade 2. svibnja 2013. kojemu su uz sve naše učenike, učitelje i roditelje nazočili i uzvanici: tadašnji ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović u nazočnosti Tomislava Žagara, saborskog zastupnika, Tomislava Tolušića, tadašnjeg župana Virovitičko-podravske županije i Vesne Šerepac, pročelnice županijskog Ureda za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu.
prijašnji logo Škole
Logotip škole snimljen za Dan škole 2013.
(foto by Ivona Lozić)
2013. zahvaljujući osnivaču Virovitičko-podravskoj županiji u PŠ Miljevci zamijenjena je sva stolarija novom PVC stolarijom i uvedeno je novo centralno grijanje.
Od 2015. godine na starom dijelu matične školske zgrade, zahvaljujući projektima i financiranju od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, kao i Virovitičko-podravske županije u potpunosti je izmijenjena stara drvena stolarija i zamijenjena PVC stolarijom, stavljena je nova vanjska ovojnica s izolacijom, a u učionice i urede postavljena je nova LED rasvjeta.
2013. Dobitnici smo Povelje zahvalnosti Virovitičko-podravske županije za doprinos u razvoju školstva i unaprjeđenju odgojno-obrazovnih standarda.
Od 2015. Ponosni sudionici pilot-projekta
“e-Škole: uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola”
Učenica Elena Koleno osvojila je 1. mjesto na nacionalnoj razini natječaja Hrvatskih voda za svoju pjesmu “Mokre pitalice”.
Dobitnici smo priznanja i nagrade za Najljepšu učionicu na otvorenom u ekološko-obrazovnom projektu Hrvatske radiotelevizije i Ministarstva znanosti i obrazovanja “Najljepši školski vrt” u 2017. ,
a u kategoriji Najljlepši školski vrt u godini 2018. dobitnici smo
2. nagrade!
2019. učenik PŠ Miljevci Stjepan Sobol svojim je edukativnim sloganom osvojio 1. mjesto na nacionalnoj razini u natječaju Hrvatskih voda. Mentorica Jasminka Stošić.
2019. godine naša je škola 1. put dobila oznaku eTwinning kvalitete!
Ekipa robotičara, učenici 5. razreda Leo Bračun, Nikola Ladović, Petar Kurtić i Kristijan Škrnički uz mentora Vladimira Bićanića, sudjelovala je u u svibnju 2019. u Zagrebu na superfinalu “Croatian Makers lige”, a pozivnicu za ovo napredno natjecanje u edukacijskoj robotici osigurali su kao najbolje rangirana skupina u regiji Našice, nakon održana četiri kola u natjecateljskoj sezoni.Na kraju superfinala, naša se ekipa našla među 10 najboljih ekipa u Republici Hrvatskoj.
2020. Plava TV snimila je Školski sat u našoj školi!
1. ERASMUS + projekt
“Traditional games, healthy childhood development”
Ravnateljica škole Lareta Žubrinić je 1. rujna 2020. potpisala ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u sklopu programa Erasmus+, aktivnost K2, što je našim učiteljima, stručnim suradnicima i učenicima omogućiti putovanja i edukaciju u partnerskim zemljama – Tursku, Rumunjsku, Španjolsku i Portugal.
Vrijednost ovoga projekta je 25.000,00 eura. Njime koordinira pedagoginja Ruža Živković.
– više na stranici projekta
2021. škola je 2. put dobila oznaku eTwinning kvalitete za 2021.-2022. !
***
U veljači 2021. godine učenik 7. razreda Kristijan Škrnički osvojio je 1. mjesto na literarnom natječaju na razini Republike Hrvatske koji je organizirala Udruge „Sijede vrijede“, a na temu socijalne uključenosti starijih. Mentorica je bila učiteljica Hrvatskoga jezika Božica Filipović Veg.
U ožujku 2022. Škola je u projektu Najljepši školski vrt dobila Priznanje za poseban vrtni element – sobno bilje
te tako još jednom dokazala kontinuirano ulaganje u uređenje škole (unutarnji prostor obogaćen brojnim bilnjim vrstama, sobnim biljem). U ime svih članova Učeničke zadruge “Bukvica” i voditeljice Marije Radijevac, priznanje je preuzela ravnateljica škole Lareta Žubrinić na svečanoj dodjeli nagrada na Hrvatskoj radioteleviziji.
U svibnju 2022. dodijeljena su priznanja učenicima Hani Kribl, Kristijanu Škrničkom, Mariji Škrnički i Martiini Nikić za osvojeno 4. mjesto na državnoj razini projekta “Čitanjem do zvijezda“ koji je namijenjen poticanju čitanja i promicanju kulture čitanja za djecu, a sastoji se od kviza znanja te izrade kreativnog uratka koji zastupa motive iz zadanih knjiga i filmova. Mentorice su bile Božica Filipović Veg i Mateja Vilček, učiteljice Hrvatskoga jezika.
U svibnju 2022. učenici naše škole dobili priznanja i nagrade za osvojeno 1. mjesto u natjecanju “Koliko poznaješ Hrvatski sabor?”
Pobjednici u kategoriji osnovnih škola u konkurenciji među 171 učenika osmih razreda iz 57 škola iz cijele Hrvatske su bili učenici Kristijan Bilavčić, Leo Bračun i Nikola Ladović, a nagradu im je uručio predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković. Mentorica je bila učiteljica Povijesti Martina Grundler Hrala.
To be continued…