GLOBE grupa započela s radom

Autor: Ksenija Vujić, 30. 10. 2016.

Početkom nove školske godine, započela je sa djelovanjem i GLOBE grupa koja se ove godine pojavljuje po prvi puta u našoj školi. GLOBE grupa je oformljena kako bi učenici stekli uvid u GLOBE program i njegove aktivnosti, koji nas očekuje već iduće godine.

GLOBE program predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša.  Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE serveru, koja je otvorena i putem interneta dostupna svim posjetiteljima na adresi : www.globe.gov

Nakon pažljivog razmatranja i proučavanja cijelog GLOBE programa zajednički smo dogovorili da ćemo se ove školske godine baviti oblacima. Krećemo malim koracima u veliki projekt.

S radom smo započeli u učionici. Prvih par sati rada naše grupe, proveli smo učeći vrste oblaka i proučavajući kako oni izgledaju na slikama. Učenici 7. i 8. razreda koji sudjeluju u GLOBE grupi su pokazali veliki interes i zanimanje za našu aktivnost.

Postoji 10 vrsta oblaka koje je odredila svjetska meteorološka organizacija (WMO=World Meteorological Organization). Vrste oblaka razdijeljene su i u podvrste, koje se razlikuju s obzirom na visinu pojavljivanja, oblik i sastav.

Svaki dan u 13:15h, nakon nastave, učenici će izaći na školsko igralište i zajedno sa svojim mentoricom, Ksenijom Vujić, proučavati vrste oblaka. Kako je to izgledalo prvi put, možete pogledati na našim fotografijama.

« Lipanj 2017 »